REKLAMA
 
REKLAMA

Na Podlasiu ruszyła farma wiatrowa

Na Podlasiu ruszyła farma wiatrowa
fot. Polenergia

Polenergia rozszerza portfolio działających farm wiatrowych w Polsce. Nowo uruchomiona ma 44 MW.

Farma wiatrowa (FW) Grabowo to kolejna inwestycja Polenergii w energetyce wiatrowej. Obejmuje 20 turbin o łącznej mocy 44 MW. Budowa farmy wiatrowej Grabowo trwała od kwietnia 2022 r. do września 2023 r.

FW Grabowo to trzynasta w portfelu Polenergii farma wiatrowa. Po jej uruchomieniu moce wytwórcze OZE spółki przekroczyły 0,5 GW. Według szacunków farma wiatrowa w Grabowie wyprodukuje około 125 GWh energii rocznie. Pozwoliłoby to na zasilenie ponad 60 tys. gospodarstw domowych. Sprzedaż energii będzie rozliczana w systemie aukcyjnym dzięki wygranej w aukcji przeprowadzonej w grudniu 2021 r.

REKLAMA

Turbiny Vestasa na pokładzie

Farma wiatrowa Grabowo składa się z turbin wiatrowych dostarczonych przez duńską firmę Vestas. Producent będzie też świadczył usługi serwisu technicznego przez okres 30 lat od chwili uruchomienia instalacji. Moc poszczególnych turbin Vestas V110 wynosi 2,2 MW. Gondole zamontowane są 125 metrów nad ziemią, a długość łopat wynosi 55 metrów. Wysokość każdego z wiatraków łącznie z łopatami to 180 metrów.

Kompleksowe roboty budowlane związane z fundamentami pod turbiny, przystosowaniem dróg dojazdowych dla transportu ponadgabarytowego, modernizacją istniejących dróg oraz budową dróg serwisowych i platform montażowych wykonała spółka Electrum Concreo. Odpowiadała ona również za prace montażowo-elektroenergetyczne i niezbędne roboty budowlane dla stacji elektroenergetycznej GPO wraz z siecią kablową średniego i wysokiego napięcia.

REKLAMA

Usługę inżyniera kontraktu świadczyło WSP Polska, a monitorowanie budowy należało do specjalistów z firmy Bioekspert.

Farmy wiatrowe uruchomione w 2023

Polenergia podaje, że FW Grabowo to już trzecia farma wiatrowa otwarta przez spółkę w 2023 r. Niedawno uruchomiła ona farmę wiatrową Piekło w Wielkopolsce. To instalacja o mocy 13,2 MW. Z kolei w pierwszej połowie tego roku ruszyła zlokalizowana na Mazowszu farma wiatrowa Dębsk. Jej moc zainstalowana wynosi aż 121 MW – jest to jedna z największych farm wiatrowych w Polsce.

Uruchomienie FW Grabowo zwiększa moce wytwórcze OZE Grupy Polenergia do 530 MW. Składają się na to farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

Dekarbonizacja polskiej gospodarki to jedna z najważniejszych misji Polenergii. Realizujemy ją, oddając w ekspresowym tempie kolejne inwestycje. Uruchomienie Farmy Wiatrowej Grabowo to kolejne 44 MW zielonej mocy, które grupa wprowadza do polskiego systemu energetycznego. Grabowo to już trzecia farma wiatrowa uruchomiona przez Polenergię w tym roku. Oznacza to, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy oddaliśmy prawie 180 MW mocy zgromadzonych w odnawialnych źródłach energii – mówi Michał Michalski, prezes zarządu Polenergii.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

POLENERGIA DOTARŁA NAWET NA PODLASIE, DAJCIE TYM LUDZIOM SPOKÓJ

A w u naszego zachodniego sąsiada stawiają Vestas V172 7,2 MW w przyszłym roku. Ciekawe kiedy u nas.

7,2 Mw za rok na podlasiu

Autor chyba zapomniał, że turbiny nie postawily się same. Jest wykonawcą fundamentów, jest nadzorca, a gdzie firma linstalacyjna?

Polenergia to dla nie prawdziwy fenomen – nie potrafią dobrze skoordynować instalacji 4KW na dachu, ale 44MW już nie stanowi problemu

Tak ma wyglądać Polska pełno wiatraków 🤣🤣🤣😂😂😂😂.

gdzie jest info, że portal gram w zielone ma jakieś koneksje z polenergią? coś za dużo jej tutaj 😛

W miejscowości Nozdrzec również stawiane są wiatraki. A o tym cisza?
Może dlatego że inwestor jest z Izraela?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA