REKLAMA
 
REKLAMA

Największy producent baterii zbuduje morską farmę wiatrową

Największy producent baterii zbuduje morską farmę wiatrową
Fot. Pixabay - Mike

W południowo-wschodnich Chinach w prowincji Fujian powstanie ogromna morska farma wiatrowa. Zbuduje ją największy producent baterii na świecie.

Chiński koncern Contemporary Amperex Technology (CATL), największy na świecie producent baterii do pojazdów elektrycznych i magazynów energii, zbuduje własną morską farmę wiatrową. Szacunkowa wartość projektu wyniesie 1,83 mld dolarów.

Jak podaje portal Caixin Global, morska farma wiatrowa chińskiego giganta zostanie zlokalizowana w pobliżu siedziby firmy w Ningde w prowincji Fujian w południowo-wschodniej części Chin.

REKLAMA

Energia na potrzeby własne

Morska farma wiatrowa o mocy 800 MW będzie dostarczać czystą energię do zasilania własnych zakładów produkcyjnych CATL. Wraz z farmą wiatrową powstaną powiązane projekty dotyczące magazynowania baterii. CATL zobowiązał się rozpocząć budowę w ciągu dwóch lat.

Projekt będzie rozwijać Fujian Runshi Offshore Wind Power, spółka zależna zarejestrowana przez CATL w kwietniu 2023 r. Jednostka CATL zajmująca się zieloną energią jest właścicielem 96 proc. spółki zależnej, a pozostałe 4 proc. należą do państwowych przedsiębiorstw Fujian Mindong Electric Power i Power China Fujian Electric Power Engineering.

REKLAMA

Nie tylko w Chinach

CATL jest obecnie wiodącym producentem baterii nie tylko w Chinach, ale na całym świecie. Zajmuje się produkcją ogniw litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych oraz systemów magazynowania energii.

Decyzja CATL o budowie własnej farmy wiatrowej jest kluczowa dla chińskiego giganta, który chce utrzymać pozycję lidera w globalnej branży bateryjnej. Inwestycja umożliwi firmie wytwarzanie czystej energii do zasilania własnych procesów, co pozwoli obniżyć emisję CO2 powstającego w wyniku produkcji baterii.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA