REKLAMA
 
REKLAMA

Te statki przetransportują fundamenty ogromnych turbin wiatrowych dla PGE

Te statki przetransportują fundamenty ogromnych turbin wiatrowych dla PGE
Van Oord

Stojące za projektem morskiej farmy wiatrowej Baltica firmy PGE i Orsted wybrały firmę, która zajmie się transportem i instalacją fundamentów ogromnych elektrowni wiatrowych. Dostarczy ona na miejsce inwestycji aż 111 tzw. monopali.

PGE informuje, że wyłoniona w przetargu firma Van Oord przetransportuje na obszar budowy morskiej farmy Baltica w sumie 111 monopali. Taki właśnie rodzaj fundamentów zostanie zastosowany przy budowie etapu wielkiej inwestycji określanego jako Baltica 2. W tym 107 monopali posłuży jako fundamenty elektrowni  wiatrowych, a pozostałe 4 – jako fundamenty pod morskie stacje elektroenergetyczne.

Van Oord jest międzynarodowym wykonawcą z ponad 150-letnim doświadczeniem w inżynierii morskiej i projektach offshore. Do realizacji transportu i instalacji fundamentów dla projektu Baltica 2 Van Oord wykorzysta dwa morskie statki instalacyjne – Aeolus i Svanen.

REKLAMA

Wcześniej w tym roku PGE i Orsted zawarły umowę na instalację turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 i zakontraktowały statki do wykonania tych zadań. Instalację turbin wiatrowych dla farmy wiatrowej Baltica 2 podzielono na dwa etapy. Pierwszą partię turbin zamontuje firma Fred Olsen Windcarrier.

W pierwszej połowie ubiegłego roku wybrano dla projektu Baltica 2 dostawcę elektrowni wiatrowych. Będzie nim Siemens Gamesa Renewable Energy. Planowana jest dostawa turbin o jednostkowej mocy 14 MW.

Ogromna morska farma wiatrowa na Bałtyku już za trzy lata

Baltica 2 jest jednym z dwóch – wraz z Baltica 3 – etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica. Orsted i PGE planują zakończenie budowy Baltica 2 o mocy około 1,5 GW do końca 2027 r. Natomiast etap Baltica 3 o mocy około 1 GW ma być ukończony do 2030 r. Inwestorów czeka jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID).

REKLAMA

Inwestycja jest zlokalizowana w odległości około 40 km w głąb morza, na wysokości Ustki i Łeby. Morska farma wiatrowa Baltica 2 zajmie obszar około 190 km2.

 

mapa z lokalizacją morskiej farmy wiatrowej Baltica
PGE Baltica

Arkadiusz Sekściński, prezes zarządu PGE Baltica, informuje, że początek prac związanych z instalacją fundamentów w etapie Baltica 2 zaplanowany jest na 2026 r. Rok później farma wiatrowa ma rozpocząć produkcję energii.

– Konsekwentnie zawieramy kolejne umowy z firmami z branży offshore na instalację wszystkich komponentów dla farmy Baltica 2. Wyczarterowaliśmy już statki do instalacji turbin i kabli, a teraz także flotę, która zainstaluje fundamenty, od których rozpoczyna się budowa elektrowni na morzu. Początek prac związanych z instalacją fundamentów zaplanowany jest na rok 2026, a rok później do odbiorców popłynie pierwszy prąd z Baltica 2 – powiedział Arkadiusz Sekściński, prezes zarządu PGE Baltica, która realizuje Program Offshore Grupy PGE.

– Ørsted ma 30-letnie doświadczenie w przygotowaniu do budowy morskich farm wiatrowych, kontraktowaniu dla nich wykonawców oraz budowie i eksploatacji farm. W 2023 r. sfinalizowaliśmy kontrakty na dostawę wszystkich komponentów dla morskiej części projektu Baltica 2, przed nami już ostatnie umowy, które zbliżają nas do realizacji tego strategicznego projektu dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – dodaje Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Poland.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA