Pierwsza turbina na największej niemieckiej farmie wiatrowej na morzu

Pierwsza turbina na największej niemieckiej farmie wiatrowej na morzu
fot. LinkedIn/Orsted

Deweloperzy ogromnej morskiej farmy wiatrowej budowanej na niemieckiej części Morza Północnego poinformowali o zainstalowaniu pierwszej turbiny. Projekt ten z kilku powodów wyróżnia się spośród innych niemieckich inwestycji offshore. 

Borkum Riffgrund 3 to projekt o planowanej mocy zainstalowanej 913 MW. Będzie to nie tylko największa morska farma wiatrowa w Niemczech – jest to też pierwsza tego typu inwestycja, która bez jakichkolwiek subsydiów uzyskała prawa do jej realizacji. W niemieckich aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej w 2017 i 2018 r. Orsted otrzymał prawa do budowy Borkum Riffgrund 3, składając oferty z wyceną 0 euro/MWh. Jak podaje deweloper, był to pierwszy taki przypadek w historii offshore.

Ponadto Borkum Riffgrund 3 to pierwsza morska farma wiatrowa zbudowana przez Orsted w Niemczech bez podstacji morskiej (OSS). Nowa koncepcja połączenia przewiduje bezpośrednie podłączenie turbin wiatrowych za pomocą kabli przyłączeniowych 66 kV do morskiej platformy konwerterowej DolWin epsilon, obsługiwanej przez niemieckiego operatora systemu przesyłowego TenneT.

REKLAMA

Ruszyła instalacja turbin

Borkum Riffgrund 3 to wspólny projekt Orsted i Nuveen Infrastructure. Farma budowana jest około 72 km od wybrzeża Dolnej Saksonii w Niemczech i zajmuje powierzchnię około 75 km2.

W 2020 r. deweloperzy informowali o wyborze dostawcy turbin na morska farmę wiatrową. Zdecydowali się na turbiny Siemens Gamesa o rekordowej wówczas mocy 11 MW i średnicy łopat wirnika 200 m. Łącznie na farmie znajdą się 83 takie maszyny.

Teraz podano informację o zainstalowaniu pierwszej turbiny na Borkum Riffgrund 3. Wykorzystano do tego statek instalacyjny Seaway Ventus należący do firmy Seaway 7.

Orsted podkreśla, że jest to ważny kamień milowy dla projektu. Niedługo przed tym inna morska farma wiatrowa realizowana przez Orsted i Nuveen Infrastructure – Gode Wind 3 (253 MW) – wyprodukowała pierwszą energię. Łącznie obie instalacja podwoją całkowitą moc zainstalowaną Orsted w Niemczech.

REKLAMA

Borkum Riffgrund 3 to lodołamacz w morskiej energetyce wiatrowej. Był to pierwszy projekt morskiej energetyki wiatrowej na świecie, który został przyznany na zasadach komercyjnych, i jest to pierwsza morska farma wiatrowa w Niemczech, która przekroczyła granicę 900 MW. Jestem dumny, że pierwsza turbina jest już zainstalowana i z niecierpliwością czekamy na ukończenie tego przełomowego projektu – powiedział Peter Obling, dyrektor na Europę kontynentalną w Orsted.

Pełne uruchomienie Borkum Riffgrund 3 zaplanowano na rok 2025.

Globalne koncerny kupią energię z morskiej farmy wiatrowej

Realizacja tak kapitałochłonnego projektu bez wsparcia było możliwe dzięki podpisaniu długoterminowych korporacyjnych umów zakupu energii elektrycznej (cPPA) z morskiej farmy wiatrowej. W ten sposób Orsted zabezpieczył przychody z inwestycji.

Kontrakty cPPA podpisane zostały z klientami z sektorów przemysłu i technologii i obejmują dostawy energii produkowanej przez turbiny o łącznej mocy 786 MW. Odbiorcami będą: Amazon (350 MW), BASF (186 MW), Covestro (100 MW), Energie-Handels-Gesellschaft/REWE Group (100 MW) i Google (50 MW).

Zakontraktowane okresy dostaw obejmują 10-25 lat.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.