Niemcy: mniej nowych farm wiatrowych na morzu

Niemcy: mniej nowych farm wiatrowych na morzu
Fot. DONG

Na koniec czerwca br. potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Niemczech przekroczył już 3,5 GW. W I półroczu 2016 r. na należących do Niemiec obszarach morskich uruchomiono jednak dużo mniej elektrowni wiatrowych niż przed rokiem.

W pierwszych sześciu miesiącach br. w Niemczech podłączono do sieci morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 258 MW, na co złożyły się 43 turbiny. To dużo mniej niż przed rokiem. W rekordowej pierwszej połowie 2015 r. Niemcy podłączyli do sieci morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy aż 1,77 GW.

W sumie potencjał niemieckiej energetyki wiatrowej na morzu sięgnął na koniec ubiegłego miesiąca 3,552 GW, na co składa się 835 elektrowni wiatrowych. Większość swojego potencjału offshore Niemcy mają na Morzu Północnym, natomiast na Bałtyku działają na razie dwie farmy wiatrowe – EnbW Baltic 1 i Baltic 2, o mocy odpowiednio 48,3 MW i 288 MW. W trakcie realizacji są projekty Wikinger o mocy 353,5 MW oraz najbliżej położona polskiej części Morza Bałtyckiego farma wiatrowa Arkona Backen Sudost, której moc ma sięgnąć 360 MW. Pierwsza z tych farm wiatrowych jest w trakcie budowy, a druga uzyskała na razie finalną decyzję o inwestycji (FID).

REKLAMA

Niemieckie stowarzyszenie energetyki wiatrowej BWE szacuje, że tegoroczny potencjał nowych morskich farm wiatrowych wyniesie w Niemczech około 700 MW. Na przyłączenie czekają obecnie wzniesione już 142 morskie turbiny wiatrowe, których łączna moc wynosi 324 MW.

REKLAMA

Niemieckie stowarzyszenie sektora wiatrowego zwraca uwagę, że ostatnio rozstrzygnięte aukcje dla morskich farm wiatrowych w innych europejskich krajach pokazują, że offshore jest na ścieżce redukcji kosztów. BWE przyjmuje, że cel w tym zakresie dla projektów uruchamianych w 2020 r. to cena energii na poziomie 0,1 euro na kWh przy uwzględnieniu kosztów przyłączenia i 20-letniego okresu eksploatacji.

BWE jednocześnie ocenia, że przyjęta ostatnio przez niemiecki parlament nowelizacja ustawy  EEG, która zakłada wprowadzenie dla sektora morskiej energetyki wiatrowej w Niemczech systemu aukcyjnego, generuje niepewność w zakresie przyszłych inwestycji.  

BWE zwraca uwagę, że przewidziany dla offshore w nowej niemieckiej ustawie o OZE nowy potencjał na poziomie 500 MW/rok, na lata 2021-2022, jest niższy niż choćby plany rozwoju offshore w dużo mniejszej Holandii.

Niemiecka branża OZE zwraca ponadto uwagę na niekorzystne dla niej, nowe regulacje, zgodnie z którymi projekty offshore, które będzie można zgłosić do aukcji organizowanych w latach 2017 i 2018, muszą uzyskać pozwolenia lokalizacyjne już do 1 sierpnia br. 

gramwzielone.pl