Niemcy już nie budują farm wiatrowych? 73-proc. wzrost inwestycji

Niemcy już nie budują farm wiatrowych? 73-proc. wzrost inwestycji
Nordex press

W Niemczech energetyka wiatrowa nie zwalnia. Niemieckie stowarzyszenie branży wiatrowej BWE szacuje, że w całym 2016 r. przybędzie tam potencjał farm wiatrowych na lądzie o mocy rzędu 4 4,4 GW, a do tego trzeba doliczyć nowe niemieckie farmy wiatrowe na morzu. 

W pierwszej połowie tego roku w Niemczech uruchomiono lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,892 GW (579 turbin). To 73-procentowy wzrost w porównaniu do I połowy 2015 r., kiedy uruchomiono nowe turbiny o łącznej mocy 1,093 GW.

Z informacji podanych w raporcie Deutsche Windguard wynika, że jeśli uwzględnić dodatkowo instalacje zrealizowane w ramach tzw. repoweringu, czyli wymiany starszych elektrowni wiatrowych, potencjał instalacji wiatrowych uruchomionych w I połowie br. wyniósłby nawet 2,053 GW (726 turbin).

REKLAMA

Na koniec czerwca br. całkowity potencjał lądowej energetyki wiatrowej w Niemczech wzrósł do ponad 43,54 GW, na co składa się ponad 26,5 tys. pracujących turbin.

REKLAMA

Niemieckie stowarzyszenie branży wiatrowej BWE szacuje, że w drugiej połowie br. liczba uruchomionych w Niemczech farm wiatrowych będzie nawet wyższa, a w skali całego 2016 r. nowy potencjał nowych elektrowni wiatrowych sięgnie nawet 4 – 4,4 GW, przy podobnym wolumenie instalacji w 2017 r.

W swoim komentarzu BWE zwraca uwagę, że niemiecki rynek wiatrowy coraz mniej koncentruje się na nadbrzeżnych landach i rozwija się w coraz bardziej zrównoważony sposób, a ostatni wzrost instalowanego potencjału to w dużej mierze zasługa udostępnienia przez władze poszczególnych landów dodatkowych stref pod inwestycje.

Do nowych elektrowni wiatrowych na lądzie niemiecki sektor wiatrowy dodał w pierwszej połowie br. morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 258 MW, na co złożyły się 43 turbiny. W sumie potencjał niemieckiej energetyki wiatrowej na morzu sięgnął na koniec ubiegłego miesiąca 3,552 GW, na co składa się 835 elektrowni wiatrowych

gramwzielone.pl