Wielkie turbiny staną u wybrzeży Szkocji. Wbrew Donaldowi Trumpowi

Wielkie turbiny staną u wybrzeży Szkocji. Wbrew Donaldowi Trumpowi
Fot. Vattenfall

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall rozpoczął budowę morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Szkocji, w której wykorzysta największe na świecie turbiny wiatrowe. Przeciwko tej inwestycji aktywnie protestowałkandydat na amerykańskiego prezydenta Donald Trump.

Vattenfall rozpoczął budowę morskiej farmy wiatrowej Aberdeen Offshore Wind Farm, w której skład wejdzie 11 turbin wiatrowych, których łączna moc sięgnie 92,4 MW.

W projekcie zostaną wykorzystane turbiny, które dostarczy konsorcjum MHI Vestas, model V164-8.0 MW zoptymalizowany do mocy nominalnej 8,4 MW. Każda z turbin ma produkować energię w ilości odpowiadającej konsumpcji generowanej przez około 7,5 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Farma wiatrowa Aberdeen Offshore Wind Farm, której koszt szacuje się na 300 mln funtów, ma rozpocząć produkcję energii w 2018 r.

Realizacji tego projektu nie powstrzymały sprawy wnoszone do szkockich sądów przez reprezentującą Donalda Trumpa instytucję o nazwie Trump Organisation. Republikański kandydat na prezydenta USA argumentował, że turbiny popsują widoki z należącego do niego pola golfowego, które znajduje się w pobliżu szkockiej miejscowości Balmedie.

REKLAMA

Vattenfall jest obecnie drugim największym na świecie operatorem morskich farm wiatrowych. W sumie Szwedzi posiadają farmy wiatrowe o łącznej mocy 2,2 GW, z czego 1,3 GW to farmy wiatrowe na morzu.

W ubiegłym roku należące do Vattenfall farmy wiatrowe, zlokalizowane w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii i Holandii, wyprodukowały w sumie około 6 TWh energii elektrycznej.

W tym roku szwedzki koncern m.in. kupił projekt o nazwie Global Tech II, który będzie zlokalizowany ok. 85 km od niemieckiej wyspy Borkum. Turbiny zostaną rozlokowane na powierzchni około 47 km2.

Do końca tej dekady Vattenfall zobowiązał się do podwojenia potencjału swojego parku wiatrowego do 4 GW oraz do zainwestowania w energetyce wiatrowej w sumie około 5 mld euro. 

W 2020 r. Szwedzi mają uruchomić farmę wiatrową Horns Rev 3. Przyznana w aukcji przez duńskie władze taryfa za sprzedaż energii wynosi około 0,103 euro/kWh. Koszt produkcji energii w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity) ma być znacząco niższy i wynieść, biorąc pod uwagę cały przewidziany okres funkcjonowania, ok. 0,085 euro/kWh.

red. gramwzielone.pl