Wczoraj wiatraki w Europie produkowały energię dla 100 mln domów

Wczoraj wiatraki w Europie produkowały energię dla 100 mln domów
Fot. Acciona Energia

Wczoraj farmy wiatrowe w Europie wyprodukowały w sumie niemal 1 TWh energii elektrycznej. Jak informuje europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope, taka generacja wystarczyłaby do pokrycia zapotrzebowania na energię generowanego przez 100 mln europejskich gospodarstw domowych.

WindEurope podaje, że w dniu wczorajszym lądowe farmy wiatrowe w Europie wyprodukowały w sumie 880 GWh energii elektrycznej, a farmy wiatrowe na morzu – 115 GWh.

Dzięki temu udział energetyki wiatrowej w zapotrzebowaniu na energię w Europie wyniósł 9,9 proc. Tyle energii wystarczyłoby do pokrycia zapotrzebowania generowanego przez około 100 mln europejskich gospodarstw domowych lub 35 proc. zapotrzebowania na energię generowanego przez europejski przemysł – biorąc pod uwagę dane Eurostatu o zużyciu energii za 2015 r.

REKLAMA

Wczoraj największy udział energetyka wiatrowa miała w krajowych miksach energii w Danii (47,5 proc.), Irlandii (44,9 proc.), Portugalii (39 proc) i w Hiszpanii (38 proc.).

W Polsce udział generacji wiatrowej w krajowym zużyciu energii wyniósł 2,8 proc., a działające w naszym kraju farmy wiatrowe wyprodukowały wczoraj ok. 15 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Najwięcej energii w dniu wczorajszym wyprodukowały farmy wiatrowe w Hiszpanii (279,9 GWh wyłącznie na lądzie), w Niemczech (82,9 GWh na lądzie oraz 63,7 GWh na morzu), w Wielkiej Brytanii (88,3 GWh na lądzie i 23,7 GWh na morzu), a także we Włoszech (102,5 GWh na lądzie).

Z największą mocą europejskie farmy wiatrowe na lądzie pracowały wczoraj w godzinach popołudniowych, osiągając niemal 40 GW o godzinie 16., natomiast morskie farmy wiatrowe osiągnęły szczytową moc na poziomie ponad 7 GW w godzinach wieczornych.

Przeciętny współczynnik wykorzystania zainstalowanej mocy w przypadku lądowych wiatraków był najwyższy w Irlandii, osiągając poziom 65 proc., a 40 proc. przekroczył na Litwie, w Grecji, we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Współczynnik wykorzystania zainstalowanej mocy w przypadku farm wiatrowych w Polsce wyniósł 12 proc.

W sumie średnia dla lądowych wiatraków w Europie wyniosła wczoraj 28 proc., a w przypadku wiatraków na morzu wyniosła 38 proc. i najwyższa była w przypadku morskich farm wiatrowych położonych u wybrzeży Niemiec i Danii, gdzie osiągnięto średni współczynnik wykorzystania zainstalowanej mocy na poziomie 65 i 66 proc.

red. gramwzielone.pl