Ponad 1/5 wiatru w polskim miksie energetycznym

Ponad 1/5 wiatru w polskim miksie energetycznym
Vestas press

Wczoraj działające w naszym kraju farmy wiatrowe wyprodukowały 114 GWh energii elektrycznej, co odpowiadało niemal 23-procentowemu udziałowi w krajowej konsumpcji energii elektrycznej.

Jak informuje europejskie stowarzyszenie energetyki wiatrowej WindEurope, wczoraj Polska znalazła się w czołówce europejskich krajów pod względem udziału energii wiatrowej w krajowych miksach energetycznych.

WindEurope podaje, że produkcja na poziomie 114 GWh, która była wczoraj zasługą polskich farm wiatrowych, odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu na energię generowanemu przez około 12 mln gospodarstw domowych lub 87-procentowemu przeciętnemu zapotrzenowaniu na energię elektryczną generowanemu przez polski przemysł. 

REKLAMA

Z danych, które udostępnia Towarowa Giełda Energii, wynika, że wczoraj generacja wiatrowa w naszym kraju sięgała poziomu około 4,6 GW – 4,9 GW. Dzisiaj rano spadła do poziomu poniżej 3 GW, ale już w godzinach popołudniowych przekroczyła 5 GW.

Według PSE, w ubiegłym miesiącu udział energetyki wiatrowej w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej sięgał poziomu 7,04 proc., a miesiąc wcześniej wyniósł 10,51 proc. i był najwyższy ze wszystkich miesięcy ubiegłego roku.

REKLAMA

Największy udział w krajowym zapotrzebowaniu na energię – na poziomie aż 94 proc. – miały wczoraj elektrownie wiatrowe w Danii, które wyprodukowały w sumie 87 GWh energii elektrycznej.

Druga była Irlandia z udziałem energii wiatrowej na poziomie 48 proc., co czego wystarczyło wyprodukowanie 39 GWh. W Portugalii udział energetyki wiatrowej w miksie energetycznym wyniósł 39 proc. (produkcja 57 GWh), następne były Niemcy z udziałem 38 proc. (589 GWh) oraz Litwa z udziałem 24 proc. (8 GWh), a kolejna była Polska.

Mniejszy udział energetyka wiatrowa zanotowała w miksie energetycznym Rumunii (22 proc., 42 GWh), Hiszpanii (18 proc., 135 GWh), Wielkiej Brytanii (18 proc., 158 GWh) oraz Austrii (15 proc., 32 GWh).

W sumie średnia dla całej Europy wyniosła 15,6 proc., co odpowiada przeciętnemu zapotrzebowaniu na energię około 153 mln europejskich gospodarstw domowych. Na ten wynik złożyła się generacja 1,341 TWh z farm wiatrowych na lądzie oraz 117 GWh z farm wiatrowych na morzu.

Największy potencjał energetyki wiatrowej w Unii Europejskiej na koniec 2016 r. mieli Niemcy (ponad 50 GW), Hiszpanie (23 GW), Brytyjczycy (14,5 GW), Francuzi (12 GW), Włosi (9,25 GW), a także Szwedzi (6,5 GW). Następna jest Polska z potencjałem 5,78 GW.

red. gramwzielone.pl