Arup: wiatraki na lądzie niemal dwa razy tańsze niż Hinkey Point C

Arup: wiatraki na lądzie niemal dwa razy tańsze niż Hinkey Point C
Raport “Enabling Investment in Established Low Carbon Electricity Generation”. Fot. ARUP

Raport wykonany przez brytyjską firmę konsultingową Arup uderza w aktualną strategię brytyjskiego rządu, który praktycznie zablokował możliwość budowy nowych farm wiatrowych na lądzie, stawiając jednocześnie na atom. Z raportu możemy dowiedzieć się, że produkcja energii z farm wiatrowych jest już obecnie prawie dwa razy tańsza niż energia, która będzie sprzedawana z pierwszej od lat na Wyspach nowej elektrowni jądrowej.

Flagowy projekt brytyjskiego rządu w energetyce to budowa nowej elektrowni jądrowej Hinkley Point C, która ma zaspokajać aż 7 proc. zapotrzebowania na energię Wielkiej Brytanii. Aby skłonić inwestorów i banki do zaangażowania się w ten projekt, Londyn musiał poszukać kapitału w Chinach, a także zapewnić operatorowi stałą cenę energii na poziomie 92,5 GBP/MWh aż na 35 lat.

Jak wynika z raportu “Enabling Investment in Established Low Carbon Electricity Generation”, wykonanego przez brytyjską firmę doradczą Arup, energia z lądowych farm wiatrowych może być tymczasem sprzedawana obecnie niemal za połowę tej ceny – nawet za około 47 GBP/MWh.

REKLAMA

Energia z wiatru na lądzie ma być również tańsza niż produkowana z elektrowni gazowych CCGT, która zdaniem Arup może kosztować około 52,5 GBP/MWh.

REKLAMA

Porównanie kosztu i przychodów z produkcji i sprzedaży energii z lądowych farm wiatrowych przy cenie w tzw. kontraktach róźnicowych na poziomie 47 GBP/MWh. Źródło: Arup.

Raport został wykonany na zlecenie ScottishPower – jednego z sześciu największych brytyjskich koncernów energetycznych, zaliczanych do tzw. Big Six.

Arup to brytyjska firma świadcząca usługi z zakresu inżynierii, projektowania, zarządzania projektami i doradztwa. Jej siedziba mieści się w Londynie i posiada biura w 92 krajach, zatrudniając na całym świecie w sumie 14 tys. pracowników.

Raport “Enabling Investment in Established Low Carbon Electricity Generation” jest dostępny pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl