Microsoft kupi energię odnawialną od Vattenfall

Microsoft kupi energię odnawialną od Vattenfall
Fot. Wonderlane, flickr cc

Microsoft podpisał umowę na zakup energii z ogromnej farmy wiatrowej Wieringermeer, którą w Holandii buduje Vattenfall. Szwedzki koncern energetyczny zaledwie w ubiegłym tygodniu poinformował o przeznaczeniu 200 mln euro na repowering tej farmy wiatrowej, w ramach którego wymieni starsze turbiny na nowsze i wydajniejsze.

Vattenfall poinformował, że znajdująca się w Holandii farma wiatrowa Wieringermeer zostanie rozbudowana w ramach repoweringu. Obecnie w jej skład wchodzą 93 turbiny, które zostaną zastąpione przez wydajniejsze maszyny o łącznej mocy 180 MW. Dodatkowo Szwedzi przejęli pobliski projekt wiatrowy o mocy 115 MW, dzięki któremu moc całego kompleksu wiatrowego zostanie zwiększona do 295 MW.

Uruchomienie produkcji energii z całej farmy wiatrowej Wieringermeer ma nastąpić w roku 2020. Uzysk energii ma wynosić w skali roku około 1,3 TWh.

REKLAMA

Energię kupi Microsoft, który w ten sposób zasili swoją holenderską infrastrukturę serwerową. Umowa na zakup energii będzie obowiązywać przez 10 lat. 

Microsoft zapowiedział, podobnie jak inne, największe na świecie firmy technologiczne, przejście całkowicie na energię ze źródeł odnawialnych. Póki co udział OZE w energii konsumowanej przez centra serwerowe Microsoftu ma wzrosnąć do 2018 r. do 50 proc., a następnie do 60 proc. do roku 2020.

W ubiegłym roku amerykański koncern informował, że już wówczas udział OZE w energii konsumowanej przez jego serwerownie wynosił 44 proc. Tzw. umowy PPA na odbiór zielonej energii, które posiada Microsoft, dotyczą  zakupu energii m.in. z ogromnych farm wiatrowych o mocy 175 MW w stanie Illinois oraz 110 MW w Teksasie.

REKLAMA

Vattenfall to jeden z najaktywniejszych inwestorów na holenderskim rynku wiatrowym. Oprócz farmy wiatrowej Wieringermeer, szwedzki koncern posiada w Holandii lądową farmę wiatrową Princess Alexia o mocy 122 MW oraz morski projekt Egmond aan Zee o mocy 108 MW. Szwedzi działają na rynku holenderskim za pośrednictwem spółki Nuon.

Szwedzki koncern energetyczny po raz kolejny potwierdził, że jego dział Wind Business w ciągu najbliższych 5 lat zainwestuje w energetykę wiatrową w sumie 5 mld euro.

Informując o finalnej decyzji inwestycyjnej w sprawie Wieringermeer, Vattenfall niemal równocześnie podał swoje wstępne wyniki finansowe za pierwsze trzy kwartały 2017 r.

W tym czasie Szwedzi wypracowali przychody rzędu 96,8 mld koron (ok. 42,2 mld zł), co jest wynikiem o 5 proc. gorszym niż przed rokiem. Mimo to mocno zwiększyli w tym czasie zysk operacyjny – z 4,1 mld koron do 12,6 mld koron (do ok. 5,5 mld PLN).

Produkcja energii w jednostkach należących do Vattenfall wyniosła w pierwszych trzech kwartałach br. 92,2 TWh wobec 86,3 TWh w analogicznym okresie roku ubiegłego.

red. gramwzielone.pl