Awarie sieci i rekordowa generacja z wiatru

Awarie sieci i rekordowa generacja z wiatru
Fot. Invenergy

Ostatni weekend w energetyce to nie tylko awarie sieci, na skutek których dostęp do energii straciły setki tysięcy odbiorców. To również rekordowa produkcja energii wiatrowej w Polsce i Europie.

Jak wynika z danych publikowanych przez Towarową Giełdę Energii, w sobotę późnym popołudniem moc, z jaką pracowały znajdujące się w kraju elektrownie wiatrowe, przekraczała 5,1 GW. Tymczasem całkowita moc zainstalowana w polskiej energetyce wiatrowej wynosi około 5,8 GW.

Przez całą sobotę, również z uwagi na niższe, weekendowe zapotrzebowanie, produkcja energii z farm wiatrowych (101 GWh) stanowiła – według danych WindEurope – 22 proc. krajowego popytu na energię.

REKLAMA

Jeszcze więcej energii w naszym krajuwyprodukowano z wiatraków wczoraj – ok. 117 GWh. Stopień wykorzystania mocy wyniósł średnio 84 proc. i jeśli chodzi o lądową energetykę wiatrową wyższy był tylko w Norwegii. Średnia dla Europy wyniosła wczoraj 51 proc. dla wiatraków na lądzie oraz 62 proc. dla wiatraków na morzu.

W całym ubiegły miesiącu farmy wiatrowe w Polsce wyprodukowały niewiele ponad 1 TWh energii elektrycznej, co i tak było wynikiem aż o 77 proc. lepszym w ujęciu rok do roku.

Jeszcze większy udział energetyka wiatrowa miała w sobotę w miksach energetycznych naszych sąsiadów. W Danii wiatraki wyprodukowały 91 GWh energii elektrycznej, co odpowiadało zapotrzebowaniu na energię tego kraju na poziomie aż 109 proc.

REKLAMA

Natomiast energetyka wiatrowa w Niemczech wyprodukowała tego samego dnia aż 793 GWh energii elektrycznej, zaspokajając 61 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Wczoraj produkcja z wiatru wyniosła u naszych zachodnich sąsiadów odpowiednio 691 GWh na lądzie oraz 70,7 GWh na morzu.

W Szwecji w sobotę produkcja z wiatru sięgnęła 82 GWh, pokrywając 24 proc. tamtejszego miksu elektroenergetycznego, a wczoraj wzrosła do poziomu 106 GWh.

W weekend wiało mocno nie tylko w naszym regionie. Wysoka generacja z wiatru była domeną również m.in. Hiszpanii i Portugalii, gdzie wiatraki wyprodukowały w sobotę odpowiednio 185 GWh oraz 53 GWh, odpowiadając za 31 proc. i 44 proc. krajowego zapotrzebowania.

W sumie w całej Europie wiatraki zaspokoiły w sobotę 24,6 proc. popytu, produkując energię w ilości odpowiadającej konsumpcji 197 mln gospodarstw domowych. Natomiast wczoraj udział energetyki wiatrowej w europejskim miksie wyniósł 23,3 proc., na co złożyła się produkcja 1,72 TWh z wiatraków na lądzie oraz 188 GWh z wiatraków na morzu.

Dzisiaj w godzinach porannych moc, z jaką pracowały nasze farmy wiatrowe, nadal utrzymywała się na wysokim poziomie, oscylując wokół 4,7 – 4,8 GW.

PSE zakładają, że w ciągu dzisiejszego dnia moc, z jaką pracują wiatraki, będzie się utrzymywać na poziomie ok. 3,9 – 4,1 GW, natomiast około północy ma wzrosnąć do 4,8 GW.  

red. gramwzielone.pl