Wiatraki na wysokości 1,8 tys. m. za pieniądze z ETS

Wiatraki na wysokości 1,8 tys. m. za pieniądze z ETS
Farma wiatrowa Steinriegel. Fot. Wien Energie

Fundusze pozyskane ze sprzedaży praw do emisji CO2 w ramach europejskiego systemu handlu emisjami ETS przeznaczono na dofinansowanie projektu farmy wiatrowej, która powstała w Austrii na wysokości 1,8 tys. m.n.p.m. i w której zastosowano innowacyjne rozwiązania optymalizujące generację w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Komisja Europejska informuje, że fundusze uzyskane ze sprzedaży praw do emisji CO2 w wysokości 11,3 mln euro przyznano w ramach unijnego programu NER 300 na projekt farmy wiatrowej, która powstała w powiecie Deutschlandsberg w austriackiej Styrii na wysokości około 1,8 tys. m.n.p.m. Cała inwestycja, zrealizowana przez dewelopera Energie Steiermark, miała kosztować 58 mln euro.

Farma wiatrowa Handalm składa się 13 turbin, model Enercon E-82, o łącznej mocy 39 MW. Według prognoz produkcja energii ma sięgać 73 GWh w skali roku, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię około 21 tys. gospodarstw domowych oraz unikniętej emisji CO2 rzędu 46 tys. ton w skali roku. O tyle zmniejszono by emisję wyłączając z ruchu drogowego około 8 tys. aut.

REKLAMA

Jak podaje KE, w turbinach wiatrowych wykorzystano szereg innowacyjnych rozwiązań, które mają optymalizować pracę wiatraków w obszarach górskich, charakteryzujących się specyficznymi warunkami wiatrowymi.

W tym samym regionie Austrii od wielu lat działają wiatraki znajdujące się na wysokości 1,6 tys. m.n.p.m. Elektrownie Siemens o jednostkowej mocy 1,3 MW, w ilości 10 sztuk,  na farmie wiatrowej Steinriegel w Rattener Alm w Styrii (na zdjęciu) rozpoczęły pracę już w 2005 r., produkując w skali roku około 34 GWh energii elektrycznej. 

REKLAMA

W roku 2014 spółka Wien Energie dokonała rozbudowy farmy wiatrowej Steinriegel. Kosztem 34,5 mln euro dołożono 11 turbin Enercon E70 o łącznej mocy 25,3 MW. Roczną produkcję energii w ich przypadku szacuje się na około 44 GWh. 

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), na potencjał odnawialnych źródeł energii w Austrii na koniec 2016 roku składały się elektrownie wodne o mocy ponad 13 GW, farmy wiatrowe o mocy ponad 2,6 GW, elektrownie fotowoltaiczne o mocy ponad 1 GW, elektrownie biomasowe o mocy ponad 1,2 GW, a także biogazownie o mocy niemal 200 MW.

Według Eurostatu, w 2015 roku Austria zaspokajała z OZE 33 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną, cieplną i w transporcie. Cel, do którego realizacji zobowiązał się Wiedeń do roku 2020, to 34-procentowy udział zielonej energii w krajowym miksie energetycznym. 

W tym tygodniu, podczas trwającego w Bonn szczytu klimatycznego ONZ, Austria, obok 19 innych państw, zadeklarowała zakończenie produkcji energii z węgla do roku 2030. 

red. gramwzielone.pl