Siemens obsłuży polskie wiatraki innogy

Siemens obsłuży polskie wiatraki innogy
Fot. Siemens Gamesa

Polski oddział niemieckiego koncernu wybrał firmę, która będzie serwisować większą część pracujących w naszym kraju wiatraków innogy.

Firma Siemens Gamesa Renewables poinformowała o zdobyciu kontraktu od innogy Renewables Polska na serwisowanie i utrzymanie 55 turbin wiatrowych, które innogy posiada w naszym kraju i których łączna moc sięga 120 MW.

Wiadomo, że chodzi o obsługę czterech farm wiatrowych, z których dwie są wyposażone w turbiny Gamesa G90 o jednostkowej mocy 2 MW.

REKLAMA

Siemens będzie serwisować wiatraki wchodzące w skład farmy wiatrowej Taciewo o mocy 30 MW, która składa się z 15 turbin Gamesa G90, a także farmę wiatrową Krzęcin o mocy 14 MW, która powstała w 2012 r. i która składa się z 7 turbin Gamesa G90.

Trzeci z projektów, które obejmie umowa, to uruchomiona jeszcze w 2009 roku farma wiatrowa Suwałki o mocy 41 MW, która składa się z 18 turbin Siemensa, model SWT-2.3-93 o jednostkowej mocy 2,3 MW i wysokości wieży 103 m.

REKLAMA

Natomiast czwarta farma wiatrowa znajduje się w Tychowie, jej moc wynosi 34,5 MW i składa się na nią 15 turbin Siemens SWT-2.3-93.

W Polsce innogy posiada farmy wiatrowe o łącznej mocy 220 MW. Na razie spółka nie informuje o planach budowy nowych elektrowni OZE w naszym kraju, natomiast na świecie niemiecki koncern rozwija projekty OZE na łączną moc około 5 GW.

Największą z inwestycji realizowanych przez innogy w energetyce wiatrowej jest morska farma wiatrowa Trinton Knoll o mocy 860 MW, dla której niemiecki koncern zabezpieczył prawa do sprzedaży energii w ramach zorganizowanej w ubiegłym roku brytyjskiej aukcji dla OZE. Zagwarantowana stawka za energię wynosi 74,75 GBP/MWh.

Siemens Gamesa dostarczył do naszego kraju dotąd ponad 500 turbin, których łączna moc przekracza 1 GW. Część z nich dostarczyła jeszcze osobno hiszpańska Gamesa – przed późniejszym przejęciem przez Siemensa.

Obecnie w swojej ofercie Siemens Gamesa posiada turbiny wiatrowe przeznaczone do pracy na lądzie o mocy przekraczającej już 4 MW (model SG 4.2-145). Z kolei oferowane turbiny, przeznaczone do pracy na morzu, posiadają nominalną moc nawet 8 MW.

red. gramwzielone.pl