Macron obniżył taryfy dla wiatraków. Inwestorzy zadowoleni

Macron obniżył taryfy dla wiatraków. Inwestorzy zadowoleni
Emanuel Macron. Fot. Presidencia de la República Mexicana, flickr cc

Francja to kraj przyjazny inwestycjom w odnawialne źródła energii. Jej reputację nadwyrężyły jednak zapowiedzi renegocjacji wsparcia przyznanego w przeprowadzonych kilka lat temu aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej. Teraz Pałac Elizejski poinformował o obniżeniu taryf dla wiatraków na morzu. Inwestorzy skupieni we francuskim stowarzyszeniu sektora offshore odnieśli się jednak pozytywnie do finału negocjacji z francuskim rządem.

Francja oferuje inwestorom w odnawialnych źródłach energii stabilny i przewidywalny system wsparcia dla OZE, którego założeń nie zmieniły ostatnie wybory – co tym bardziej jest rzadkością nawet w dbających o inwestorów krajach Europy Zachodniej.

Emmanuel Macron kontynuuje strategię wsparcia OZE zapoczątkowaną przez jego poprzednika na stanowisku prezydenta Francji Francoisa Hollande, wdrażając kolejne aukcje dla inwestorów budujących elektrownie fotowoltaiczne, wiatrowe i biomasowe.

REKLAMA

Wizerunkowi kraju sprzyjającego inwestorom w sektorze odnawialnych źródeł energii zagroził jednak przygotowany przez administrację Macrona projekt ustawy, która miałaby umożliwić renegocjację cen energii uzyskanych przez inwestorów w przeprowadzonych w latach 2012-14 dwóch aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej. Jeśli renegocjacja okazałaby się bezskuteczna, wówczas Paryż mógłby nawet anulować wyniki aukcji.

Inwestorzy, którzy wygrali tamte aukcje, uzyskali prawo do sprzedaży energii – jak na aktualne warunki – po bardzo wysokich cenach. W aukcji z 2012 r. na 2 GW wsparciem objęto projekty zgłoszone przez francuski EDF i hiszpańską Iberdrolę, a w aukcji z 2014 r. wygrał inny francuski koncern energetyczny Engie, zyskując prawo do sprzedaży energii z wiatraków o mocy ok. 1 GW. W obu przypadkach zaoferowane ceny wynosiły około 200 euro za MWh.

Skąd pomysł Pałacu Elizejskiego na renegocjację przyznanego wsparcia? Tamte aukcje przeprowadzono kilka lat temu, gdy mowa była jeszcze o znaczenie wyższych kosztach budowy wiatraków na morzu.

Spadek cen technologii offshore, potwierdzony przez pierwsze aukcje, w których inwestorzy zgodzili się budować morskie farmy wiatrowe bez subsydiów, skłonił francuskie władze do renegocjacji wysokiego wsparcia przyznanego kilka lat temu na projekty, z których jednak dotąd żaden nie został sfinalizowany, a jak na razie Francuzi mają u swoich brzegów tylko jedną morską elektrownię wiatrową – to pilotażowy projekt turbiny o mocy 2 MW osadzonej na pływających fundamentach, które nie są na stałe przytwierdzone do morskiego dna.

Teraz francuski minister ekologii Nicolas Hulot poinformował o sfinalizowaniu negocjacji z inwestorami, w wyniku których obniżono przyznane w latach 2012-14 taryfy z poziomu ok. 200 euro/MWh do ok.150 euro/MWh.

REKLAMA

Wiadomo, że chodzi o nagrodzony w aukcji z 2012 r. i należący do hiszpańskiej Iberdroli i Eole RES projekt St-Brieuc o mocy 496 MW, a także o zgłoszone przez EDF projekty Courseulles-sur-Mer o mocy 450 MW, St-Nazaire o mocy 480 MW i Fecamp o mocy 498 MW.

Renegocjacja warunków sprzedaży energii objęła też dwa projekty o mocy po 496 MW, które zostały zgłoszone w aukcji z 2014 r. W tym przypadku inwestorem jest konsorcjum z udziałem francuskiego koncernu energetycznego Engie.

Francuskie stowarzyszenie sektora morskiej energetyki wiatrowej FEE (France Energie Eoline) odnosząc się pozytywnie do finału negocjacji francuskiego rządu z inwestorami, zakłada, że wpłynie to na zmniejszenie kosztów wsparcia dla tych inwestycji łącznie o około 15 mld euro.

FEE zapowiada, że po wyjaśnieniu poziomu wsparcia dla projektów objętych wsparciem w aukcjach z 2012 i 2014 r. finalne decyzje inwestycyjne zostaną podjęte jeszcze w tym roku, a uruchomienie morskich farm wiatrowych może nastąpić około roku 2021.

W tym roku ma się odbyć trzecia francuska aukcja dla offshore. Jej przedmiotem będzie strefa dla morskich wiatraków, którą francuskie władze przygotowały na wysokości Dunkierki. Możliwa będzie budowa w niej wiatraków o łącznej mocy do 750 MW.

Jednocześnie francuski parlament proceduje regulacje zaproponowane przez FEE, które mają ułatwić realizację inwestycji offshore, przyczyniając się do obniżenia ich kosztów.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.