Europejski przemysł kupuje coraz więcej energii wiatrowej

Europejski przemysł kupuje coraz więcej energii wiatrowej
Fot. Acciona Energia

Inwestorzy z branży wiatrowej oraz działające w Europie przedsiębiorstwa zawarły w ubiegłym roku wieloletnie umowy na zakup energii z farm wiatrowych o rekordowej mocy. Ten, coraz wyraźniejszy trend pozwala deweloperom wiatrowym na rozwój inwestycji poza rządowymi mechanizmami wsparcia, a odbiorcy mogą zabezpieczyć na wiele lat dostawy czystej energii po stałych, konkurencyjnych cenach.

Europejskie stowarzyszenie energetyki wiatrowej WindEurope podaje, że od 2013 roku podpisano na Starym Kontynencie korporacyjne, długookresowe umowy na zakup energii (Power Purchase Agreements, PPA) z farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 4,7 GW, z czego 1,5 GW w wietrze zakontraktowano tylko w ubiegłym roku. Dla porównania łączna moc farm wiatrowych w Polsce wynosi obecnie ok. 5,8 GW.

WindEurope podkreśla, że umowy PPA między wytwórcami energii odnawialnej i energochłonnymi odbiorcami początkowo podpisywano głównie w sektorze IT, który w ten sposób coraz częściej zabezpiecza dostawy dla serwerowni konsumujących ogromne ilości energii.

REKLAMA

Z czasem umowy PPA na energię odnawialną zaczęły podpisywać firmy również z innych sektorów, a najaktywniejsi w tym zakresie w Europie stali się producenci aluminium – w tym firmy Norsk Hydro czy Alcoa, kontraktujące dostawy energii z farm wiatrowych budowanych w Skandynawii.

WindEurope wymienia też sektory farmaceutyczny i motoryzacyjny. W drugim przypadku jedna z zawartych w ubiegłym roku umów PPA dotyczy zakupu energii dla budowanej w Jaworze na Dolnym Śląsku fabryki Mercedesa, dla której energię ma produkować farma wiatrowa położona koło Legnicy.

Umowy PPA na energię z wiatru są zawierane w Europie z reguły na 15 lat, przy czym najdłuższa, zawarta w ubiegłym roku korporacyjna umowa obejmuje okres aż 29 lat

Chodzi o umowę na zakup energii z farmy wiatrowej o mocy 235 MW, która powstanie w środkowej Szwecji, w gminie Ange. Inwestorem jest firma Green Investment Group należąca do funduszu Macquarie Group Limited. Po uruchomieniu farma wiatrowa ma produkować w skali roku 0,8 TWh energii elektrycznej, którą będzie kupować norweski producent aluminium Norsk Hydro.

REKLAMA

Wcześniej, w 2016 roku, aluminiowy potentat podpisał 20-letnią umowę PPA na zakup energii z innej wielkiej farmy wiatrowej, która ma powstać w Norwegii, Norsk Hydro ma kupować co roku część energii z farmy wiatrowej Fosen, która w skali roku ma produkować około 3,4 TWh. Norweski koncern ma kupić w sumie w ciągu 20 lat około 18 TWh energii. 

Już w ubiegłym roku około 70 proc. aluminium było wytwarzane w fabrykach Norsk Hydro z użyciem energii odnawialnej, w tym w samej Norwegii już 100 proc.

W komunikacie na temat rosnącej popularności umów PPA na energię z wiatru WindEurope podkreśla, że nowe regulacje dla unijnego rynku energetycznego, przyjęte w ramach tzw. Pakietu zimowego, obligują państwa Unii Europejskiej do usuwania barier w zakresie zawierania tego rodzaju umów.

Przemysł widzi energię wiatrową jako konkurencyjną i niezawodną, która pomoże mu w ograniczaniu kosztów energii. Do tego dochodzą korzyści jeśli chodzi o CO2. Przemysł odpowiada za ponad połowę zużycia energii w Europie. Jednak w wielu państwach nadal występują bariery w zawieraniu umów PPA. Teraz będą musiały je usunąć zgodnie z unijnym pakietem energetycznym. I powinny pokazać, jak tego dokonają, w swoich krajowych planach na rzecz energii i klimatu – komentuje Giles Dickson, CEO WindEurope.

Największym rynkiem korporacyjnych umów PPA na energię odnawialną pozostają Stany Zjednoczone, gdzie według Bloomberga w ubiegłym roku podpisano tego rodzaju kontrakty na energię z OZE o łącznej mocy 8,5 GW, co miało stanowić 60 proc. potencjału zakontraktowanego globalnie w tego rodzaju umowach w 2018 r.

Bloomberg wylicza, że potencjał zakontraktowanych OZE od 2008 r. w korporacyjnych umowach PPA sięga już 32 GW, z czego 86 proc. zakontraktowano od roku 2015, a 40 proc. wyłącznie w roku ubiegłym.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.