EDPR z koncesjami na wiatraki na polskim Bałtyku

EDPR z koncesjami na wiatraki na polskim Bałtyku
Fot. EDPR

Polski oddział portugalskiego koncernu EDPR przejął koncesje dla dwóch projektów morskich farm wiatrowych mających powstać w polskiej części Morza Bałtyckiego. EDPR planuje ponadto na naszym rynku budowę kolejnych farm wiatrowych na lądzie i ma być zainteresowany rozwijaniem projektów elektrowni fotowoltaicznych.

„Puls Biznesu” podaje, że EDPR przejął koncesje dla zlokalizowanych w polskiej części Morza Bałtyckiego projektów morskich farm wiatrowych, z których moc każdego wynosi 200 MW. Sprzedającym miała być belgijska firma Deme.

Portugalczycy zasygnalizowali zainteresowanie budową morskich wiatraków w polskiej części Bałtyku już kilka lat temu. Gdy w 2012 r. nasz rząd umożliwił wydawanie koncesji na budowę sztucznych wysp na Bałtyku, poprzez odpowiednie zmiany w prawie, w takie koncesje zainwestował m.in. EDPR, jednak wobec braku perspektyw na wsparcie offshore ze strony państwa z tych koncesji się wycofał, nie regulując kolejnych opłat.

REKLAMA

Teraz klimat dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce mocno się poprawia i mimo, że rząd nadal zwleka z wdrożeniem odpowiedniego systemu wsparcia, to kilku inwestorów na poważnie zabrało się za przygotowania swoich projektów.

Portugalczycy działają już zresztą aktywnie na innych rynkach offshore. Pod koniec ubiegłego roku EDPR ogłosił pozyskanie finansowania dla projektu wielkiej morskiej farmy wiatrowej, którą u wybrzeży Wielkiej Brytanii zrealizuje we współpracy z francuskim koncernem energetycznym Engie.

REKLAMA

Chodzi o projekt morskiej farmy wiatrowej Moray East o docelowej mocy 950 MW. Jego realizacja to efekt wygranej w ostatniej aukcji dla offshore przeprowadzonej w 2017 roku na Wyspach. Zaproponowana cena za energię wyniosła 57,5 GBP/MWh i gwarancję takiej ceny przyznano dla tej inwestycji na 15 lat.

Portugalczycy szykują się ponadto do budowy morskich farm wiatrowych u wybrzeży Francji, a także są zainteresowani takimi inwestycjami na raczkującym rynku offshore w USA, gdzie EDPR we współpracy z koncernem paliwowym Shell złożył skutecznie ofertę na dzierżawę obszaru pod morskie wiatraki u wybrzeży stanu Massachusetts. Może tam powstać farma wiatrowa o mocy nawet 1,6 GW, co – jak wylicza EDPR – wystarczyłoby do wyprodukowania czystej energii elektrycznej odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad 680 tys. amerykańskich gospodarstw domowych

EDPR to już teraz jeden z największych producentów energii wiatrowej w Polsce. W naszym kraju posiada farmy wiatrowe o łącznej mocy 418 MW, a w przyszłym miesiącu ma rozpocząć budowę swojej pierwszej farmy wiatrowej w systemie aukcyjnym – dzięki zagwarantowaniu sobie publicznych gwarancji sprzedaży energii w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 r. Chodzi o farmę wiatrową o mocy 38 MW, która ma powstać na terenie gminy Korsze.

„Puls Biznesu” informuje, że Portugalczycy są zainteresowani udziałem w kolejnych polskich aukcjach dla lądowych wiatraków, a ponadto sygnalizują wejście na rynek fotowoltaiczny – poprzez realizację własnych projektów, ale także poprzez przejmowanie inwestycji prowadzonych przez innych deweloperów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o