PEP kupił elektrownie wiatrowe Siemensa

PEP kupił elektrownie wiatrowe Siemensa
Better Place press

{więcej}Spółka Polish Energy Partners (PEP) poinformowała o zakupie elektrowni wiatrowych od niemieckiego producenta Siemens. 

PEP za pośrednictwem swojej spółki celowej Grupa PEP – Farma Wiatrowa 6 sp. z o.o. kupi od Siemensa w sumie 11 turbin, każda o mocy 2,3 MW, a także elektrownie wiatrowe dla spółki Grupa PEP – Farma wiatrowa 1 sp. z o.o. o łącznej mocy 41,4 MW. Wartość pierwszego zamówienia to ponad 128,5 mln zł, a turbiny mają zostać dostarczone w okresie maj – październik 2014 r. Natomiast wartość drugiego kontraktu obejmującego dostawę i instalację turbin to ponad 204 mln zł. 

Polish Energy Partners to notowany na giełdzie, czołowy deweloper farm wiatrowych w Polsce. Firma działa także w branży produkcji biomasy i wytwarzania energii z biomasy. W październiku ubiegłego roku 58% akcji PEP za 406 mln zł kupiła Polenergia należąca do grupy spółek Jana Kulczyka. 

REKLAMA

Pierwszą farmą wiatrową zbudowaną przez PEP był oddany do użytku w 2007 roku projekt o mocy 22 MW w pobliżu Pucka. W 2011 roku PEP uruchomił dwie pierwsze farmy wiatrowe na Dolnym Śląsku – zlokalizowane koło Legnicy projekty Łukaszów i Modlikowice o mocy odpowiednio 34 MW i 24 MW, do których elektrownie wiatrowe dostarczył duński Vestas. Do tej pory PEP jest właścicielem trzech wspomnianych wyżej farm wiatrowych. 

REKLAMA

Strategia PEP – oprócz eksploatacji budowanych przez siebie farm wiatrowych -zakłada także odsprzedawanie projektów po ich ukończeniu. W tym zakresie PEP współpracuje m.in. z RWE Renewables, któremu sprzedał farmę wiatrową Suwałki o mocy 41 MW oraz farmę wiatrową Tychowo o mocy 32 MW. Farmy wiatrowe od PEP kupił także GDF Suez Polska. W tym wypadku chodzi o 4 projekty farm wiatrowych – Wartkowo (30 MW), Jarogniew (20 MW), Pągów (51 MW) oraz Klukowo/Samborsko (105 MW). 

Na początku tego roku PEP kupił od spółki EPA Wind projekt farmy wiatrowej za 45 mln zł. PEP współpracował z tą firmą także przy realizacji swoich wcześniejszych inwestycji wiatrowych – w tym projektów na Dolnym Śląsku. Łączna moc projektów farm wiatrowych, których właścicielem jest Polish Energy Partners, to ponad 500 MW. 

Projekty farm wiatrowych realizowane przez Polish Energy Partners. Źródło: PEP. 

gramwzielone.pl