Dong sprzedaje kolejne farmy wiatrowe

Dong sprzedaje kolejne farmy wiatrowe
Suicine, flickr cc-by-2.0

{więcej}Duński potentat energetyczny systematycznie wyprzedaje swoje aktywa w lądowej energetyce wiatrowej. Zbiera w ten sposób kapitał niezbędny do realizacji gigantycznych farm wiatrowych na morzu. 

Dong Energy poinformował o sprzedaży swoich udziałów w lądowych farmach wiatrowych na terenie Norwegii działającemu w tym kraju funduszowi Vardar Boreas AS. Chodzi o farmy wiatrowe Mehuken 1 i 2 zlokalizowane w promieniu 300 km od miasta Bergen, których łączna moc to 23 MW. Vardar Boreas AS już wcześniej posiadał 33% udziałów w obu projektach, a teraz stanie się właścicielem kolejnych 33%. 

REKLAMA

W czerwcu br. Dong sprzedał zlokalizowane w Danii lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 196 MW, które za 760 mln duńskich koron przejął fundusz PFA. Dong sprzedał także swoje lądowe farmy wiatrowe w Polsce. Farmy wiatrowe o łącznej mocy 111,5 MW działające w naszym kraju, a także realizowane u nas projekty przejęły Energa i PGE. 

REKLAMA

W komunikacie o sprzedaży norweskich farm wiatrowych Dong po raz kolejny podkreślił, że chce się skupić na realizacji inwestycji w morskiej energetyce wiatrowej. Niedawno duński potentat zakończył budowę ostatniej ze 111 turbin na gigantycznej morskiej farmie wiatrowej Anholt o mocy 400 MW położonej u wybrzeży Wielkiej Brytanii, a kilka miesięcy temu Duńczycy zakontraktowali dostawę 154 morskich elektrowni wiatrowych, każda o mocy 6 MW, wyprodukowanych przez Siemensa. 

Oprócz projektów realizowanych w brytyjskiej części Morza Północnego, Dong posiada morskie farmy wiatrowe w Danii i realizuje projekty offshore m.in. u wybrzeży Niemiec. W lądowym portfolio Donga pozostały jeszcze farmy wiatrowe na terenie Francji i Szwecji. 
gramwzielone.pl