
Francuzi zbudują morską farmę wiatrową za 1,8 mld funtów
Francuski koncern energetyczny EDF przejął realizowany u wybrzeży Wielkiej Brytanii projekt morskiej farmy wiatrowej Neart na Gaoithe, której moc ma sięgnąć 450 MW.
Francuski koncern energetyczny EDF przejął realizowany u wybrzeży Wielkiej Brytanii projekt morskiej farmy wiatrowej Neart na Gaoithe, której moc ma sięgnąć 450 MW.
Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall rozpoczął poszukiwania odbiorców, którym będzie sprzedawać energię na podstawie długoletnich umów PPA z farmy wiatrowej, którą chce postawić w Szkocji. Podpisanie tych umów pozwoli Szwedom na zabezpieczenie niezbędnego finansowania i rozpoczęcie budowy.
Niemiecki koncern energetyczny E.ON przejmie znajdujące się w Niemczech aktywa wiatrowe niemieckiego dewelopera Vortex, który był aktywny także na polskim rynku wiatrowym, a obecnie realizuje w naszym kraju projekty fotowoltaiczne z zagwarantowanym wsparciem w systemie aukcyjnym.
Kilka dni po sfinalizowaniu drugiej niemieckiej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej ogłoszono przejęcie jednego z projektów, dla którego uzyskano w tej aukcji wsparcie w postaci gwarantowanej ceny za sprzedaż energii.
General Electric, jeden z największych na świecie producentów lądowych elektrowni wiatrowych, podając wyniki finansowe za pierwszy kwartał, potwierdził informacje o odnotowanym w ostatnim roku istotnym spadku kosztu elektrowni wiatrowych.
Koncern energetyczny Iberdrola postawi kolejne farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim dzięki skutecznemu złożeniu ofert w ostatniej niemieckiej aukcji dla offshore. Jednocześnie hiszpańska firma kończy budowę swojej pierwszej farmy wiatrowej na Bałtyku.
Hiszpański rynek odnawialnych źródeł energii po latach stagnacji wchodzi w drugą fazę rozwoju. Tym razem napędzaną już nie taryfami gwarantowanymi, ale systemem aukcyjnym i – coraz wyraźniej – komercyjnymi umowami PPA, które umożliwiają realizację kolejnych projektów OZE bez jakiejkolwiek pomocy państwa.
Na razie Azja pozostaje w tyle za Europą w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Ta sytuacja w kolejnych latach powinna się zmienić, a na lidera w rozwoju offshore na kontynencie azjatyckim wyrasta Tajwan, który na razie ma tylko dwa morskie wiatraki, ale za kilka lat będzie mieć ich kilkaset.
Kolejni producenci energii odnawialnej będą skarżyć Tauron. Dwie spółki celowe Polenergii wniosły pozew do sądu, domagając się odszkodowania za zerwanie długoletnich umów sprzedaży energii i praw majątkowych (zielonych certyfikatów).
W drugiej niemieckiej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej ponownie pojawiły się oferty zakładające sprzedaż energii bez jakichkolwiek państwowych gwarancji ceny. Średnia cena dla ofert nagrodzonych wsparciem jest jednak wyższa niż w ubiegłorocznej aukcji.
Polenergia poinformowała o uzyskaniu wraz z firmą Statoil Holding Netherlands B.V. bezwarunkowej zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na prowadzenie wspólnych przedsięwzięć...
Polenergia poinformowała o bezowocnym finale mediacji w sporze z działającym w naszym kraju deweloperem farm wiatrowych Eolos Polska. Sprawa dotycząca umowy na zielone certyfikaty trafi teraz do sądu.
W przyszłym roku u wybrzeży Belgii staną turbiny wiatrowe o jednostkowej mocy 9,5 MW. Tak potężnych turbin nie zainstalowano jeszcze nigdzie.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju może przeznaczyć swoje środki na finansowanie w naszym kraju projektów morskich farm wiatrowych, ale także projektów związanych z elektromobilnością czy ograniczaniem smogu.
Amerykański deweloper farm wiatrowych, który w projekty realizowane w naszym kraju zainwestował ok. 2,2 mld zł, wczoraj zapowiedział wszczęcie postępowania przed międzynarodowym sądem arbitrażowym o odszkodowanie z tytułu zerwania długookresowych umów na zakup energii i zielonych certyfikatów...