EDF chce produkować wodór z energii jądrowej. Jaki koszt?

EDF chce produkować wodór z energii jądrowej. Jaki koszt?
EDF

Wielkoskalowa produkcja wodoru mogłaby ruszyć na terenie elektrowni jądrowych, które EDF posiada w Wielkiej Brytanii, w tym na terenie budowanej elektrowni Hinkley Point C. Docelowo koszt wodoru produkowanego z wykorzystaniem energii jądrowej ma spaść poniżej 2,5 USD/kg. Czy to dużo w porównaniu do aktualnych kosztów produkcji „czarnego” wodoru oraz prognozowanych kosztów produkcji wodoru z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych?

Francuska grupa energetyczna EDF chce wykorzystać na dużą skalę elektrolizery, które będą przetwarzać w wodór energię produkowaną przez jej elektrownie jądrowe. Ekonomiczny sens takiego przedsięwzięcia miała potwierdzić wykonana analiza.

Pilotażowa produkcja wodoru z energii elektrycznej ma ruszyć w elektrowni jądrowej Heysham 2 w północno-zachodniej części Wielkiej Brytanii, a EDF zakłada, że podobne instalacje tzw. power-to-gas mogą powstać na terenie budowanej elektrowni jądrowej Hinkley Point C i planowanej elektrowni Sizewell C.

REKLAMA

W ramach pilotażu miałaby powstać instalacja o mocy 2 MW i na taką moc mają się złożyć po połowie elektrolizery: alkaliczny i PEM. Instalacja miałaby produkować dziennie do 800 kg wodoru.

Z analizy wykonanej w ramach projektu H2H (Hydrogen-to-Heysham), dofinansowanego przez brytyjski rząd kwotą na razie około 500 tys. funtów, wynika, że docelowo mogą powstać elektrolizery o mocy 550 MW, które produkowałyby w skali dnia około 220 ton wodoru przy koszcie na poziomie około 1,89 GBP/kg (ok. 2,44 USD/kg).

Połączenie technologii elektrolizerów z elektrowniami jądrowymi ma dać dodatkową korzyść, oprócz produkcji „czystego” wodoru, w postaci produktu ubocznego, jakim jest tlen, który może zostać wykorzystany w elektrowniach jądrowych.

Hydrogen Council szacuje, że obecnie tylko około 5 proc. wytwarzanego na świecie wodoru powstaje w procesach niskoemisyjnych, a dominuje produkcja wodoru w procesach związanych z emisjami CO2, w przypadku których zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej osiągany jest średni koszt wytwarzania H2 rzędu 1-1,8 USD/kg.

REKLAMA

Obecny koszt produkcji wodoru z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych Hydrogen Council szacuje na około 6 USD/kg. Zdaniem organizacji osiągnięcie poziomu około 2,6 USD/kg ma być możliwe już w najbliższych latach przy wykorzystaniu nadwyżek energii wytwarzanej z elektrowni wiatrowych czy fotowoltaicznych.

Najbardziej optymistyczne prognozy Hydrogen Council, zakładające produkcję wodoru z najtańszej energii odnawialnej, mówią o koszcie rzędu 1-1,5 USD/kg możliwym do osiągnięcia w ciagu dekady. 

Produkcja „zielonego” wodoru z wykorzystaniem energii produkowanej przez elektrownie wiatrowe czy fotowoltaikę jest jednak na razie dopiero na etapie pierwszych, pilotażowych projektów, a do osiągnięcia konkurencyjności kosztowej konieczne jest zwiększenie skali produkcji elektrolizerów – zdaniem ekspertów – do wolumenu liczonego w dziesiątkach GW.

Sprzedaż „zielonego” wodoru, pozyskiwanego z energii elektrycznej, zapowiedział ostatnio kanadyjski startup H2 V Energies, który opracował nowatorski sposób produkcji wodoru z biomasy. Sprzedaż ma ruszyć w roku 2022, a Kanadyjczycy podali już nawet cenę.

Cena paliwa ma wynieść, według aktualnej stawki, 2,67 USD/kg. Do niej trzeba jednak doliczyć podatki czy dostawę.

Więcej o technologii opracowanej przez Kanadyjczyków w artykule: Kanadyjczycy szykują sprzedaż zielonego wodoru. Podali cenę.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.