Największy bateryjny magazyn na świecie powstał w USA

Największy bateryjny magazyn na świecie powstał w USA
Gateway Energy Storage / LS Power

System elektroenergetyczny Kalifornii zaczął wspierać wielki bateryjny magazyn energii, którego moc przewyższa parametry dotychczas największego na świecie bateryjnego magazynu, który pod koniec 2017 roku został uruchomiony w Australii.

Dotąd największy na świecie bateryjny magazyn energii działał w Australii. Jednostka o nazwie Hornsdale Power Reserve, o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh, została zainstalowana w stanie Południowa Australia przez firmy Neoen i Tesla pod koniec 2017 roku. Obecnie trwa rozbudowa tego magazynu energii. Dołożone zostaną baterie o mocy 50 MW i pojemności 64,5 MWh, które ponownie dostarczy Tesla.

Neoen informował, że tylko w ciągu pierwszego roku magazyn energii dał oszczędności dla lokalnego systemu energetycznego i odbiorców energii oszacowane na 50 mln dolarów australijskich, czyli około 131 mln zł.

REKLAMA

Teraz jeszcze większy bateryjny magazyn energii powstał w Kalifornii, na południe od San Diego, przy granicy z Meksykiem.

Uruchomiona przez firmę LS Power jednostka o nazwie Gateway Energy Storage posiada moc 250 MW, przy czym inwestor nie podaje w komunikacie pojemności.

Gateway Energy Storage / LS Power

LS Power zbudował już wcześniej w Kalifornii, w roku 2018, magazyn energii o mocy 40 MW, który – jak zapewnia firma – był dotąd największym bateryjnym magazynem energii w USA.

Obecnie LS Power ma rozwijać także kolejne baterie w Kalifornii – w tym jednostkę o mocy 200 MW w Pittsburgu oraz magazyn o mocy 125 MW w Calexico, a ponadto zbuduje w stanie Nowy Jork magazyn o mocy 316 MW.

Korzyści z takich inwestycji w komunikacie o sfinalizowaniu projektu Gateway Energy Storage podsumowuje John King odpowiadający za odnawialne źródła energii w LS Power.

REKLAMA

Ładując się w czasie produkcji energii z fotowoltaiki lub z sieci poza godzinami szczytu i oddając energię do sieci w czasie szczytowego zapotrzebowania, nasze baterie poprawiają niezawodność systemu elektroenergetycznego, redukują koszty dla odbiorców końcowych i pomagają w realizacji celów naszego stanu w zakresie klimatu – komentuje przedstawiciel kalifornijskiej firmy.

Gateway Energy Storage nie powinien długo utrzymać statusu największego bateryjnego magazynu energii na świecie.

W planach jest budowa w Kalifornii jeszcze większych magazynów energii, które mają przejmować zadania realizowane dotychczas głównie przez szczytowe elektrownie gazowe, wspomagając pracę stanowego systemu energetycznego.

Budowę dużego magazynu w tym stanie niedawno rozpoczęła Tesla we współpracy z koncernem energetycznym Pacific Gas and Electric Company (PG&E). Moc magazynu realizowanego w Monterey County wyniesie 182,5 MW, a jego pojemność sięgnie aż 730 MWh (z opcją rozbudowy nawet do 1,1 GWh).

PG&E szacuje, że magazyn w czasie 20-letniego okresu funkcjonowania wygeneruje oszczędności – z związku z zastąpieniem źródeł dotychczas kontraktowanych w celu wspomagania sieci elektroenergetycznej – wynoszące przynajmniej 100 mln dolarów.

Inny działający w Kalifornii inwestor, Vista Energy, buduje magazyn energii w Monterey Bay, którego parametry mają wynieść 400 MW/1600 MWh i który z czasem może zostać rozbudowany nawet to 1500 MW/6000 MWh.

Z kolei na Florydzie firma Florida Power & Light wdraża projekt magazynu o mocy 409 MW i pojemności 900 MWh, który ma gromadzić energię produkowaną w ciągu dnia przez fotowoltaikę w celu wykorzystania jej w czasie wieczornych szczytów zapotrzebowania.

Natomiast w Australii Neoen, który do tej pory mógł chwalić się posiadaniem największego na świecie bateryjnego magazynu energii, szykuje nowy projekt baterii o mocy 600 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.