Największy na świecie magazyn energii powstał w Kalifornii

Największy na świecie magazyn energii powstał w Kalifornii
Southern California Edison

Największy na świecie bateryjny magazyn energii rozpoczął pracę w Kalifornii. Jego pojemność jest prawie 5 razy większa od pojemności dotychczas największego magazynu, który znajduje się również w tym amerykańskim stanie.

Notowany na nowojorskiej giełdzie koncern energetyczny Vistra poinformował o podłączeniu do sieci największego na świecie bateryjnego magazynu energii, który został zrealizowany na terenie należącej do tego inwestora elektrowni zlokalizowanej w Moss Landing w Monterey County w Kalifornii.

Moc litowo-jonowej jednostki liczy 300 MW, a jej pojemność sięga 1200 MWh, czyli jest o 4,8 razy większa od pojemności dotychczas największego na świecie bateryjnego magazynu energii, który powstał w ubiegłym roku również w Kalifornii. Chodzi o jednogodzinny magazyn 250 MW/250 MWh, który został uruchomiony przez dewelopera LS Power.

REKLAMA

Co więcej Vistra zapowiada, że w drugim etapie inwestycji, który ma zostać ukończony do sierpnia tego roku, rozbuduje magazyn energii w Moss Landing o 100 MW/400 MWh. Wówczas cała jednostka będzie mogła pracować z mocą 400 MW w czasie do 4 godzin.

Magazyn w Moss Landing został objęty kontraktami na usługi wspierania sieci elektroenergetycznej należącej do Pacific Gas and Electric Company (PG&E).

Vistra podkreśla w komunikacie, że na terenie swojej elektrowni w Moss Landing może zbudować docelowo magazyny o mocy 1500 MW/6000 MWh i uruchomi takie inwestycje w przypadku sprzyjających warunków rynkowych.

Do tej pory amerykański koncern energetyczny uruchomił już magazyn energii w Upton w Kalifornii o mocy 10 MW i pojemności 42 MWh, a w planach ma także uruchomienie magazynów w Oakland w Kalifornii (36,25 MW/145 MWh) oraz w DeCardova w Teksasie (260 MW/260 MWh). Obie inwestycje mają być gotowe już w przyszłym roku.

REKLAMA

Przed uruchomieniem ogromnych magazynów energii w Kalifornii przez kilka lat pozycję globalnego lidera w obszarze bateryjnych magazynów energii zajmowała jednostka uruchomiona przez Teslę i Neoen pod koniec 2017 roku w Australii.

Zlokalizowany w stanie Południowa Australia magazyn o nazwie Hornsdale Power Reserve, którego parametry początkowo wynosiły 100 MW/129 MWh, został w ubiegłym roku rozbudowany o 50 MW/64,5 MWh.

W trakcie budowy w Kalifornii są inne ogromne magazyny energii, które mają przejmować zadania realizowane dotychczas głównie przez szczytowe elektrownie gazowe, wspomagając pracę stanowego systemu energetycznego.

Budowę ogromnego bateryjnego magazynu w ubiegłym roku rozpoczęła Tesla we współpracy z PG&E. Moc magazynu realizowanego w Monterey County wyniesie 182,5 MW, a jego pojemność sięgnie aż 730 MWh (z opcją rozbudowy do 1,1 GWh).

PG&E szacuje, że magazyn w czasie 20-letniego okresu funkcjonowania wygeneruje oszczędności – z związku z zastąpieniem źródeł dotychczas kontraktowanych w celu wspomagania sieci elektroenergetycznej – wynoszące przynajmniej 100 mln dolarów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.