Equinor postawi akumulatorowe magazyny energii

Equinor postawi akumulatorowe magazyny energii
fot. Noriker Power

Projekt norweskiego koncernu paliwowego obejmujący bateryjne magazyny energii realizowany będzie na południu Wielkiej Brytanii, w Dorset. Instalacja powstanie w ramach strategicznego partnerstwa Equinoru i Noriker Power.

W grudniu Equinor przejął 45 proc. udziałów w brytyjskiej spółce Noriker Power. W ramach uzgodnionych ram współpracy Equinor zyskał możliwość bezpośredniego uczestniczenia w projektach rozwijanych przez Noriker. Jednym z nich jest projekt Blandford Road.

Według założeń magazyn akumulatorów Blandford Road osiągnie moc 25 MW i pojemność 50 MWh. Zlokalizowany będzie w Dorset w południowej Anglii. Konstrukcja składać się będzie z baterii litowo-jonowych CATL.

REKLAMA

Stabilizowanie sieci

Akumulatorowy magazyn energii zostanie podłączony do sieci dystrybucyjnej firmy SSE, która zasila 3,8 mln domów i firm w środkowej i południowej Anglii oraz północnej Szkocji. W ten sposób magazyn umożliwi zarządzanie nieciągłością zasilania oraz równoważenie podaży i popytu. Ma zapewniać usługi sieciowe dla SSE i National Grid.

Equinor dąży do stworzenia rentownego biznesu odnawialnych źródeł energii poprzez włączenie do naszego portfela aktywów magazynowych w postaci baterii na wybranych rynkach energetycznych. W ciągu ostatnich 10 miesięcy zainwestowaliśmy w dwie wiodące firmy zajmujące się rozwojem magazynów bateryjnych – Noriker Power w Wielkiej Brytanii oraz East Point Energy w USA – mówi Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes ds. energii i rynków w dziale odnawialnych źródeł energii w Equinor.

Zrobiliśmy kolejny krok i zatwierdziliśmy nasz pierwszy komercyjny projekt magazynowania energii z akumulatorów – dodaje Kolbeinstveit.

Budowa magazynu Blandford Road ma się rozpocząć w styczniu przyszłego roku, a jego uruchomienie zaplanowane jest na trzeci kwartał 2023 roku.

REKLAMA


Magazyny Equinoru w Wielkiej Brytanii

Ingrid Fossgard-Moser, wiceprezes ds. rozwoju magazynów energii w Equinorze, informuje, że spółka planuje w ciągu najbliższych 6–9 miesięcy popisać kontrakty dotyczące 3 projektów magazynów bateryjnych w Wielkiej Brytanii.

Portfel elastycznych aktywów magazynowych poszerzy i zdywersyfikuje ofertę energetyczną Equinoru w Wielkiej Brytanii oraz wzmocni naszą rolę jako niezawodnego dostawcy energii – wyjaśnia Ingrid Fossgard-Moser. Jak podkreśla, jest to łatwiejsze dzięki przejęciu udziałów w Noriker Power.

Działania Equinoru wpisują się w brytyjską strategię bezpieczeństwa energetycznego. Rząd Wielkiej Brytanii przyjął ambitny plan osiągnięcia poziomu 95 proc. niskoemisyjnej energii elektrycznej do 2030 roku. Dla realizacji tego celu kluczowe znaczenie ma rozwój infrastruktury magazynowania energii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.