REKLAMA
 
REKLAMA

Ruszyła produkcja magazynów energii w nowej fabryce w Gdańsku

Ruszyła produkcja magazynów energii w nowej fabryce w Gdańsku
Fot. Northvolt

Northvolt, europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych, rozpoczął produkcję pierwszych magazynów energii w nowej fabryce Northvolt Dwa w Gdańsku. Szwedzki koncern ogłosił też uzyskanie 1,2 mld dolarów finansowania dłużnego w ramach kolejnej rundy pozyskiwania kapitału.

Budowa zakładu produkcyjnego Northvolt rozpoczęła się pod koniec 2021 roku na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego w Gdańsku. W półtora roku wybudowano halę produkcyjną, budynek biurowy, dwa magazyny wysokiego składowania, infrastrukturę techniczną, portiernię, parking, drogi wewnętrzne oraz zbiorniki retencyjne. Łączna powierzchnia wybudowanych obiektów obejmuje 25 tys. m2. W maju pisaliśmy o zakończeniu budowy tej inwestycji.

Teraz w ramach rozruchu linii produkcyjnej fabryka Northvolt Dwa w Gdańsku wyprodukowała pierwsze systemy magazynowania energii (ESS). W fabryce ogniwa bateryjne będą montowane w systemy bateryjne dla klientów z rynków magazynowania energii i przemysłu. Po zakończeniu walidacji linii produkcyjnej Northvolt Dwa planuje rozpocząć dostawy do klientów jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Kolejny miliard dolarów na rozwój

Równolegle z rozpoczęciem działalności produkcyjnej Northvolt pozyskał 1,2 mld dolarów finansowania dłużnego. Środki te zamierza przeznaczyć na sfinansowanie planów dalszej ekspansji w Europie i Ameryce Północnej. Suma ta stanowi część konwertowalnego finansowania dłużnego o łącznej wartości 2,3 mld dolarów.

Największymi inwestorami w tej rundzie finansowania są BlackRock, Investment Management Corporation of Ontario (IMCO) i Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments), a także długoterminowy partner finansowy OMERS, dla którego jest to już trzecia duża inwestycja w spółkę. Dzięki podwyższeniu kapitału Northvolt pozyskał już ponad 9 mld dolarów, co pozwoli zrealizować zamówienia o wartości ponad 55 mld dolarów, m.in. od takich klientów jak BMW, Fluence, Scania, Volvo Cars i Volkswagen Group.

– Znaleźliśmy zaangażowaną grupę inwestorów, którzy rozumieją zarówno pilną potrzebę, jak i ogromny potencjał finansowy umożliwiający szybką elektryfikację. Przed Europą i Ameryką Północną jest jednak jeszcze długa droga, aby w pełni wykorzystały swój potencjał liderów transformacji energetycznej. Aby utrzymać wzrost globalnego ocieplenia poniżej 1,5 st. Celsjusza, zarówno sektor prywatny, jak i publiczny muszą zmobilizować zasoby na niespotykaną dotąd skalę – podkreślił Alexander Hartman, dyrektor finansowy Northvolt.

REKLAMA

Baterie z recyklingu

Northvolt jest europejskim dostawcą ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firmę założono w 2016 roku w Szwecji z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie – o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu.

Ogniwa bateryjne Northvolt są projektowane i opracowywane w Northvolt Labs w Västerås w Szwecji oraz w Northvolt Cuberg w San Leandro w Kalifornii w USA. Produkcja ogniw odbywa się w zakładzie Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji. W sąsiedztwie tej fabryki powstaje zakład recyklingu Revolt Ett, który ma rozpocząć działalność jeszcze w tym roku.

Do 2030 roku baterie szwedzkiej firmy mają pochodzić w 50 proc. z recyklingu. Dodatkowe projekty Northvolt powstają w Szwecji, Niemczech i Portugalii. Zakłady produkcyjne szwedzkiej firmy zasilane będą energią elektryczną pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł.

Northvolt zatrudnia ponad 5 tys. pracowników 120 narodowości.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Już jeden producent miał pożar akumulatorów LiFePO4 i straty ponad 2 mln zł.
Czy ich tez czeka taki los.
https://www.zyciepabianic.pl/informacje/na-sygnale/z-dymem-poszly-2-miliony-zl.html

Już coraz częściej mówią. bo to jest już nagminne.
Chcesz spalić sobie dom , to załóż w domu magazyny akumulatorowe.

Jak by tu powiedzieć i nie skłamać. Czy szanowni komentatorzy wiedzą ile jest na świecie magazynów energii, a ile się spaliło i z jakich przyczyn? Jak nie wiecie to po co wypisywać strachliwe komentarze. Ja też nie wiem, ale mogę zakładać, że są to ułamki promila, a palą się te źle wykonane albo nieprecyzyjnie zamontowane. Czyli szkoda jest wynikiem nieogarnięcia człowieka. Z tych przyczyn będą zawsze problemy.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA