Pływające wiatraki na farmie wiatrowej Hywind z magazynem energii

Pływające wiatraki na farmie wiatrowej Hywind z magazynem energii
Sebastian Bringsværd, dyrektor projektu Batwind. Fot. Statoil

Pierwsza komercyjna morska farma wiatrowa, na której elektrownie wiatrowe nie zostały przymocowane do morskiego dna, rozpoczęła produkcję energii w ubiegłym miesiącu, a teraz poinformowano, że jej pracę już wkrótce wesprze bateryjny magazyn energii.

Morska farma wiatrowa Hywind jest zlokalizowana w odległości 25 km od szkockiego miasta Peterhead. Składa się z sześciu turbin Siemens-Gamesa o łącznej mocy 30 MW, które mają produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 20 tys. gospodarstw domowych.

Za projektem Hywind stoją norweski koncern paliwowy Statoil oraz arabski fundusz Masdar. Statoil posiada 75 proc. udziałów, a Masdar 25 proc.

REKLAMA

Ambicją Statoil jest zredukowanie kosztu energii z pływających farm wiatrowych do 40-60 euro/MWh do roku 2030. Mając na uwadze fakt, że 80 proc. lokalizacji pod morskie farmy wiatrowe charakteryzuje się głębokościami powyżej 60 metrów, w których montaż tradycyjnych turbin nie jest możliwy, pływające turbiny wiatrowe powinny odegrać znaczącą rolę w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – komentowała uruchomienie farmy wiatrowej Hywind Irene Rummelhoff z działu New Energy Solutions w Statoil.

Morska farma wiatrowa Hywind rozpoczęła pracę w ubiegłym miesiącu, dostarczając energię do szkockiego systemu elektroenergetycznego.

REKLAMA

Tymczasem już w przyszłym roku produkcję energii z Hywind zoptymalizuje bateryjny magazyn energii, który będzie jednocześnie odpowiadał za regulację częstotliwości sieci.

Za dostawę magazynu energii o mocy 1 MW i pojemności 1,3 MWh w ramach projektu Statoil i Masdar o nazwie Batwind będzie odpowiadać Younicos wywodząca się z Niemiec, a obecnie będąca częścią szkockiego koncernu Aggreko firma, która zajmuje się dostarczaniem gotowych rozwiązań z zakresu bateryjnego magazynowania energii.

– Wraz z pojawianiem się coraz większej ilości odnawialnych źródeł energii kluczowe stanie się wykorzystanie magazynowania, aby zapewnić przewidywalne dostawy energii (…) Dzięki wykorzystaniu oprogramowania dostarczonego przez Younicos chcemy zapewnić, że baterie będą się zachowywać w sposób, w jaki chcemy, aby się zachowywały. Chcemy, aby bateria automatycznie wiedziała, kiedy magazynować energię, a kiedy wysyłać ją do sieci. Bateryjne systemy magazynowania istnieją na rynku od kilku lat i szybko się rozwijają. Jednak wiedza na temat tego, jak sprawić, aby bateria reagowała na podstawie dynamicznych informacji, maksymalizując wartość energii odnawialnej, jest nadal ograniczona – komentuje dyrektor projektu Batwind Sebastian Bringsværd ze Statoil. 

Bateryjny magazyn energii zostanie dostarczony w dwóch kontenerach, które staną w Peterhead przy infrastrukturze odbierającej energię produkowaną na farmie wiatrowej Hywind, a jego uruchomienie ma nastąpić w II kwartale przyszłego roku. 

red. gramwzielone.pl