Rynek magazynów energii w USA w III kwartale

Rynek magazynów energii w USA w III kwartale
Fot. Convergent Energy + Power

W Stanach Zjednoczonych w minionym kwartale powstały magazyny energii o mocy 41,8 MW. To wynik co prawda lepszy w ujęciu miesiąc do miesiąca czy kwartał do kwartału, ale daleki od najlepszych kwartałów w latach 2015-17. 

Analitycy z GTM Research przedstawili koleją edycję raportu U.S. Energy Storage Monitor, w którym informują cyklicznie o rozwoju amerykańskiego rynku magazynowania energii.

Jak wynika z przedstawionych informacji, w III kwartale 2017 r. przyłączono do sieci w USA magazyny energii o mocy 41,8 MW, w tym aż za 30 MW odpowiada jeden projekt magazynu energii zrealizowanego w Teksasie (GTM nie podaje w swoich zestawieniach pojemności magazynów energii).

REKLAMA

Wynik za III kwartał br. jest co prawda lepszy od zanotowanego we wcześniejszym kwartale (o 10 proc.) i w analogicznym okresie 2016 r. (o 46 proc.), ale dużo gorszy niż odnotowane w I kwartale br., IV kwartale 2016 r. czy IV kwartale 2015 r., co pokazuje poniższe zestawienie.


Źródło: GTM Research.

REKLAMA

Ostatni kwartał był natomiast najlepszym w historii rynku magazynów energii w USA jeśli chodzi o przyłączenia domowych magazynów. Zainstalowano urządzenia o mocy 4,2 MW, co – jak tłumaczy GTM Research – wynika głównie z programów adresowanych do gospodarstw domowych i realizowanych w Kalifornii i na Hawajach. W całym III kwartale w USA przyłączano do sieci średnio 9 domowych magazynów energii dziennie.

GTM Research zaznacza, że w kolejnych kwartałach przemysłowych magazynów energii (front-of meter) powinno przybywać znacznie szybciej, mając na uwadze, że operatorzy energetyczni tylko z 14 stanów USA przewidzieli w swoich strategiach przyłączenie takich urządzeń o mocy niemal 2 GW.

Według GTM, w całym 2017 r. w USA pojawią się magazyny energii o łącznej mocy 295 MW, co byłoby wynikiem lepszym o 28 proc. od zanotowanego w 2016 r. (231 MW).

Wkład segmentu domowego w amerykański rynek magazynów energii w ubiegłym roku wyniósł zaledwie 4 proc., ale w tym roku powinien wzrosnąć do 10 proc., a na rok 2022 GTM zakłada wzrost to 38 proc. Wówczas rynek magazynów energii w USA będzie warty – według analityków tej firmy konsultingowej – w sumie około 1,2 mld dolarów – dzięki zrealizowanym inwestycjom na 2,53 GW.

Amerykańskie stowarzyszenie Energy Storage Association zakłada, że potencjał magazynów energii w USA urośnie do 35 GW już do roku 2025. 

red. gramwzielone.pl