Kanadyjczycy kupili elektrownię wodną koło Piły

Kanadyjczycy kupili elektrownię wodną koło Piły
Elektrownia wodna Strużyska. Fot. Thordon Bearing

Firma Thordon Bearing kupiła małą elektrownię wodną znajdującą się w woj. wielkopolskim. W przejętej hydroelektrowni ma być prezentowana nowa turbina, która zajmie miejsce jednej z trzech dotychczas działających turbin.

Elektrownia wodna, którą kupiła kanadyjska firma, jest zlokalizowana w miejscowości Strużyska w województwie wielkopolskim. Instalacja znajduje się na rzece Gwda – około 180 km od należącego do Thordon Bearing zakładu w Słupsku.

Na zespół hydroelektrowni składają się trzy turbiny Francisa mogące wytwarzać łącznie moc rzędu 67 kW.

REKLAMA

Kanadyjczycy planują remont dwóch turbin, a po ich ponownym zainstalowaniu ma ruszyć ponownie komercyjna produkcja energii.

Plan zakłada remont turbiny o mocy 37 kW, modernizację i podniesienie mocy drugiej turbiny, której moc aktualnie wynosi 13 kW, a także usunięcie turbiny o mocy 17 kW – jej miejsce z czasem ma zająć nowa turbina zawierająca rozwiązania opracowane przez Thordon Bearing.

REKLAMA

Kanadyjczycy informują, że zakup elektrowni wodnej w Strużyskach to część planu zakładającego zwiększenie aktywności na europejskim rynku hydroenergetyki.

Thordon Bearing chce uczynić z zakupionej elektrowni wodnej miejsce, w którym będzie pokazywać swoje technologie. Plan zakłada zainstalowanie turbiny Kaplana, w której zostaną wykorzystane elementy produkowane przez kanadyjską firmę.

Firma podkreśla przy tym, że wystąpiła o unijne fundusze na projekt zakładający zaprojektowanie i uruchomienie produkcji nowych turbin wodnych. Wiadomo, że produkcja miałaby ruszyć w naszym kraju.

Thordon Bearing ma celować zwłaszcza w rynek mniejszych elektrowni wodnych o mocach 5 kW – 75 kW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.