Koszty wiatraków, fotowoltaiki i baterii znowu wyraźnie spadły

Koszty wiatraków, fotowoltaiki i baterii znowu wyraźnie spadły
Fot. Longi Solar

Analitycy Bloomberga sprawdzili, jak w ostatnim roku spadły koszty kluczowych technologii produkcji energii odnawialnej oraz baterii, które powinny stać się ważnym elementem systemów energetycznych bazujących w coraz większym stopniu na zmiennej generacji z wiatraków czy fotowoltaiki.

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) przedstawił wyniki analizy średnich kosztów produkcji energii dla inwestycji, których realizacja rozpoczynała się na początku tego roku – w porównaniu z kosztami analogicznych inwestycji rozpoczynanych przed rokiem.

Wniosek to ponownie wyraźny spadek kosztów produkcji energii z farm wiatrowych na morzu i lądzie, a także z fotowoltaiki, w ujęciu LCOE (Levelized Cost of Electricity), w którym brane są pod uwagę wszystkie koszty inwestycyjne i operacyjne w całym, zakładanym cyklu życia danej inwestycji.

REKLAMA

BNEF podaje, że średni koszt produkcji energii w ujęciu LCOE dla morskiej energetyki wiatrowej, dla projektów, w przypadku których budowa rozpoczynała się na początku tego roku, zmniejszył się średnio o 24 proc. w porównaniu z inwestycjami w offshore uruchamianymi w pierwszej połowie 2018 r.

Do spadku kosztu produkcji energii wiatrowej na morzu – z około 220 USD/MWh pięć lat temu do poniżej 100 USD/MWh – miał przyczynić się postęp w rozwoju technologii, skutkujący wprowadzaniem na rynek turbin o coraz większej mocy, ale także rosnąca konkurencja między deweloperami zmuszonymi do oferowania jak najniższych cen za energię w aukcjach dla offshore.

Z kolei koszt produkcji energii dla rozpoczynanych na początku tego roku inwestycji w lądowe wiatraki miał spaść o 10 proc., do średniego poziomu 50 USD/MWh.

Natomiast przeciętny koszt energii z elektrowni fotowoltaicznych zmniejszył się – według szacunków BNEF – o 18 proc. do poziomu 57 USD/MWh.

W tym przypadku analitycy Bloomberga odnotowują zwłaszcza wyraźny spadek cen modułów fotowoltaicznych w trzecim kwartale 2018 r., który miał być efektem pewnego spowolnienia w inwestycjach w Chinach i pojawienia się na rynku nadpodaży modułów. Natomiast spadek cen modułów nie miał być już aż tak widoczny w ostatnich miesiącach.

REKLAMA

Bloomberg wylicza ponadto, że od roku 2010 koszty produkcji energii z wiatru na lądzie, fotowoltaiki i morskich wiatraków spadły odpowiednio o 49 proc., 84 proc. i 56 proc.

Patrząc na ostatnią dekadę, miała miejsce oszałamiająca poprawa efektywności kosztowej niskoemisyjnych technologii. To zasługa innowacji, efektu skali, silnej konkurencji cenowej oraz rosnącego doświadczenia producentów – wylicza Elena Giannakopoulou z BNEF.

Baterie potaniały najbardziej

Bloomberg odnotowuje ponadto największy spadek kosztów w ostatnim roku w przypadku technologii bateryjnej, która – jak zauważa BNEF – dzięki coraz niższym kosztom staje się konkurencją dla elektrowni mających dostarczać energię w szczycie zapotrzebowania.

Taką rolę w wielu krajach odgrywały dotąd głównie elektrownie gazowe, jednak ich miejsce w kolejnych latach mogą zajmować już bateryjne magazyny energii.

Bloomberg wskazuje ponadto, że baterie instalowane w ramach wspólnych projektów z elektrowniami fotowoltaicznymi i wiatrowymi zaczynają konkurować – na wielu rynkach już bez subsydiów – z elektrowniami węglowymi czy gazowymi jeśli chodzi o zdolność dostarczania energii na żądanie operatora, kiedy potrzebuje jej sieć, świadcząc usługi regulacyjne.

Według szacunków BNEF, średni koszt energii z baterii w przypadku ostatnio uruchamianych projektów miał spaść do 187 USD/MWh, czyli o 35 proc. w porównaniu do pierwszej połowy 2018 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o