Raport: ochrona klimatu przyniesie więcej miejsc pracy niż obrona węgla

Raport: ochrona klimatu przyniesie więcej miejsc pracy niż obrona węgla
Vestas

Działania na rzecz ochrony klimatu spowodują, że liczba miejsc pracy w światowym sektorze energetycznym wzrośnie w 2025 roku o 70 proc. do 48 mln. W alternatywnym scenariuszu pozostawania przy paliwach kopalnych miejsc pracy w energetyce będzie niecałe 30 milionów wskazuje Greenpeace Polska, powołując się na wyniki raportu przygotowanego przez australijski Institute for Sustainable Futures.

Raport przygotowany przez australijski think tank Institute for Sustainable Futures analizuje trzy scenariusze polityki klimatyczno-energetycznej i ich wpływ na liczbę miejsc pracy w światowym sektorze energetycznym w latach 2025, 2030 i 2050.

Na każdym etapie scenariusze zakładające ochronę klimatu (scenariusze wzrostu temperatury o maksymalnie 1,5 stopnia i 2 stopnie Celsjusza) oznaczają dużo większe zatrudnienie w energetyce niż scenariusz zakładający katastroficzne ocieplenie klimatu o 5 stopni Celsjusza, który będzie następstwem pozostawania przy paliwach kopalnych.

REKLAMA

Jak ma wynikać z raportu, chroniąc klimat zwiększymy liczbę miejsc pracy w energetyce w perspektywie 2025 roku o 66 proc. w scenariuszu 1,5 stopnia Celsjusza oraz o 44 proc. przy scenariuszu 2 stopni Celsjusza. W przypadku krajów europejskich należących do OECD, w tym Polski, eksperci przewidują jeszcze bardziej dynamiczny przyrost miejsc pracy w energetyce – o 87 proc. – pod warunkiem postawienia na ochronę klimatu.

W komentarzu nt. raportu Greenpeace Polska podaje, że największy potencjał tworzenia miejsc pracy spośród wszystkich technologii produkcji energii ma energetyka słoneczna. Inwestycje w energetykę odnawialną przyniosą ogromny wzrost liczby miejsc pracy m.in. dla pracowników fizycznych, inżynierów, elektryków i pracowników budowlanych.

REKLAMA

Marek Józefiak z Greenpeace Polska podkreśla, że przyrost miejsc pracy w energetyce nie będzie się pokrywał jeden do jednego z położeniem obecnych regionów związanych z paliwami kopalnymi.

Transformacja energetyczna, choć stworzy wiele miejsc pracy, będzie wymagała proaktywnej polityki państw w celu zapewnienia sprawiedliwej transformacji regionów górniczych. Rewolucja energetyczna w kierunku odnawialnych źródeł energii jest ogromną szansą dla polskiej gospodarki, której jak na razie nie wykorzystujemy z powodu krótkowzrocznej polityki energetycznej państwa. Nie możemy tej szansy przespać – komentuje Marek Józefiak.

Osoby obecnie związane z energetyką węglową powinny mieć możliwość znalezienia dobrych miejsc pracy w innych sektorach gospodarki. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której nieuchronny proces odchodzenia od węgla spowoduje, że ucierpią na tym ludzie, często związani z branżą węglową od pokoleń – dodaje ekspert Greenpeace Polska.

Raport “Outlook on employment effects of a Global Energy Transition” (link)

 redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.