Świętokrzyskie: 8 mln zł dotacji na geotermię

Świętokrzyskie: 8 mln zł dotacji na geotermię
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Beneficjentem dotacji na geotermię z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego jest ubiegająca się o status uzdrowiska miejscowość Kazimierza Wielka.

Przyznane powiatowi kazimierskiemu dofinansowanie w wysokości 7,99 mln zł, pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, ma umożliwić realizację projektu zakładającego wykorzystanie energii geotermalnej do ogrzania lokalnych obiektów użyteczności publicznej.

Projekt obejmuje zmodernizowanie istniejącego odwiertu GT-1 w celu osiągnięcia przepływu wody o temperaturze ok. 28 st. C z 5 m3/h do 80 m3/h, wykonanie odwiertu chłonnego GT-2 o głębokości ok. 750 m wraz z niezbędna infrastrukturą towarzyszącą, wykonanie rurociągu tłocznego łączącego odwierty GT-1 i GT-2 wraz z infrastrukturą (pompy tłoczne), a także zmodernizowanie lokalnych kotłowni wraz z infrastrukturą.

REKLAMA

Ponadto unijne dofinansowanie zostanie przeznaczone na zamontowanie na dachach lokalnych budynków paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy około 160 kW. Energia z fotowoltaiki zostanie wykorzystana do zasilenia pomp ciepła i pomp tłocznych.

Jak podkreśla starosta powiatu kazimierskiego Jan Nowak, projekt jest kontynuacją działań, których efektem ma być stworzenie w Kazimierzy Wielkiej uzdrowiska na bazie istniejących tam wód siarczkowych i termalnych.

Cztery lata temu przy realizacji innego zadania odkryliśmy ogromne pokłady wód termalnych i siarczkowych na terenie naszego powiatu. Chcemy wykorzystać te naturalne bogactwa dla rozwoju nie tylko naszego regionu, ale całego województwa. Ten projekt to kolejny ważny krok do powstania w naszym powiecie uzdrowiska – komentuje starosta kazimierski Jan Nowak.

REKLAMA

Całkowita wartość inwestycji, której sfinalizowanie ma nastąpić do końca przyszłego roku, wyniesie 12,6 mln zł.

Gmina Kazimierza Wielka jest beneficjentem rozstrzygniętego w ubiegłym roku, innego konkursu ze świętokrzyskiego RPO, działanie 3.1 „Wytwarzanie i dystrybucja energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych”.

Na projekt warty w sumie 4,99 mln zł, zakładający montaż mikroinstalacji OZE w gospodarstwach domowych, przyznano dofinansowanie w wysokości 2,74 mln zł.

W tym przypadku dofinansowanie ze środków unijnych może pokryć do 60 proc. kosztów kwalifikowanych poszczególnych inwestycji, obejmujących montaż domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.