Wielka Brytania: prawie 4 dni bez energii z węgla

Wielka Brytania: prawie 4 dni bez energii z węgla
Drax

Brytyjczycy ustanowili nowy rekord funkcjonowania bez energii produkowanej przez elektrownie węglowe. W ciągu kilku lat elektrownie zasilane węglem całkowicie znikną z brytyjskiej energetyki. 

Pierwszy, pełny dzień, w którym brytyjski system elektroenergetyczny funkcjonował bez elektrowni węglowych Brytyjczycy odnotowali w kwietniu 2017 r. Rok później, w kwietniu 2018 roku, Wielka Brytania funkcjonowała bez elektrowni węglowych przez ponad 76 godzin.

Teraz Wielka Brytania była zasilana energią pochodzącą ze źródeł innych niż węglowe nieprzerwanie przez ponad 90 godzin, do poniedziałkowego popołudnia.

REKLAMA

National Grid, brytyjski operator systemu elektroenergetycznego, który podał tę informację, wskazuje, że funkcjonowanie bez elektrowni węglowych było możliwe głównie dzięki słonecznej pogodzie, która przełożyła się na mniejsze zużycie energii w świąteczne dni, a przy okazji dała wysoki poziom produkcji energii z elektrowni fotowoltaicznych.

Udział węgla w brytyjskim miksie energetycznym spadł wyraźnie w ostatnich latach i obecnie wynosi zaledwie kilka procent. Do 2025 roku Brytyjczycy mają zamknąć wszystkie swoje elektrownie węglowe, zwiększając generację z mniej emisyjnych elektrowni gazowych lub całkowicie bezemisyjnych źródeł, a także poprawiając możliwości uzupełnienia brakujących mocy dzięki posiadanym interkonektorom.

REKLAMA

Obecnie udział odnawialnych źródeł energii w miksie elektroenergetycznym Wielkiej Brytanii wynosi już około 1/3 i w kolejnych latach powinien rosnąć głównie za sprawą morskich farm wiatrowych.

Jak wynika z nowej rządowej strategii, Londyn chce, aby morskie wiatraki pokrywały już w 2030 roku 30 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Osiągnięcie takiego wyniku ma zapewnić postawienie na brytyjskich wodach terytorialnych farm wiatrowych o łącznej mocy 30 GW, czyli o 22 GW więcej niż obecnie.

Ubiegły rok był rekordowy pod względem nowego potencjału morskich wiatraków, które uruchomiono u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Brytyjski potencjał offshore zwiększył się aż o 2,121 GW, na co złożyło się osiem nowych farm wiatrowych składających się z 367 turbin. Rok wcześniej przyłączono do sieci morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,154 GW.

W ubiegłym roku morskie farmy wiatrowe w Wielkiej Brytanii zaspokoiły 6,2 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o