Rosną ceny gwarancji pochodzenia

Rosną ceny gwarancji pochodzenia
Orsted

Towarowa Giełda Energii odnotowuje w tym roku wyraźny wzrost cen na rynku gwarancji pochodzenia przyznawanych za produkcję energii odnawialnej. Potwierdzają to najnowsze dane za kwiecień.

Mechanizm gwarancji pochodzenia został wprowadzony do unijnego prawa na początku ubiegłej dekady i korzystają z niego – oprócz producentów zielonej energii – także firmy, które kupując określoną ilość gwarancji, chcą poprawić swój wizerunek i pokazać, że korzystają z ekologicznej energii.

Podstawą wprowadzenia krajowego rejestru gwarancji pochodzenia była nowelizacja Prawa energetycznego z 2013 roku. Pierwsze transakcje sprzedaży gwarancji pochodzenia za pośrednictwem TGE przeprowadzono we wrześniu 2015 r.

REKLAMA

Gwarancje pochodzenia potwierdzają wyprodukowanie określonej ilości energii ze źródeł odnawialnych. Ich nabywcy mogą poszczycić się tym, że określona cześć energii, którą konsumują, pośrednio pochodzi z OZE.

Regulacje dotyczące gwarancji pochodzenia nie wskazują przy tym podmiotów zobowiązanych do ich zakupu, nie tworząc tym samym administracyjnie rynku zbytu.

W Polsce podmiotem odpowiedzialnym za wydawanie gwarancji pochodzenia jest Urząd Regulacji Energetyki. Gwarancje pochodzenia energii odnawialnej są wydawane przez URE w formie elektronicznej i przekazywane bezpośrednio do rejestru gwarancji pochodzenia.

Gwarancja pochodzenia odpowiadająca wytworzeniu 1 MWh zielonej energii jest wydawana na okres 12 miesięcy od dnia zakończenia wytwarzania energii elektrycznej w odnawialnym źródle.

REKLAMA

Gwarancje mają charakter raczej prestiżowy, a wobec niskiej płynności rynku ich ceny mogą ulegać istotnym wahaniom. W tym roku na Towarowej Giełdzie Energii widać jednak systematyczny trend wzrostowy.

Jeszcze w styczniu 2019 r. średnia cena gwarancji pochodzenia na TGE wynosiła 0,51 zł/MWh i wzrosła w porównaniu do grudnia 2018 r. o 0,17 zł/MWh – mimo mniejszego wolumenu obrotów, który w styczniu wyniósł 4,188 TWh i był niższy o 2,64 TWh w stosunku do grudnia.

Tymczasem w ubiegłym miesiącu średnia cena gwarancji ponownie wzrosła – w stosunku do wcześniejszego miesiąca o 0,09 zł/MWh – do poziomu 0,8 zł/MWh – mimo znowu niższych obrotów wynoszących w skali miesiąca 2,78 TWh, co oznaczało spadek w stosunku do obrotów w marcu o 1,56 TWh.

W kwietniu na rynku gwarancji pochodzenia przeprowadzono 338 transakcji w stosunku do 523 transakcji zrealizowanych miesiąc wcześniej.

Odnotowana w kwietniu średnia cena gwarancji pochodzenia była o 0,33 zł/MWh wyższa od średniej ceny z kwietnia 2018 r.

Status członka Rejestru Gwarancji Pochodzenia posiadają obecnie 503 podmioty.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.