Rosną ceny zielonych certyfikatów. Rośnie nadpodaż

Rosną ceny zielonych certyfikatów. Rośnie nadpodaż
Fot. reynermedia, flickr cc

W pierwszym kwartale 2019 r. ceny zielonych certyfikatów systematycznie spadały, schodząc w marcu do poziomu najniższego od połowy 2018 r. Jednak po decyzji Ministerstwa Energii ws. opłaty zastępczej trend się odwrócił, co potwierdzają notowania z kwietnia, kiedy na Towarowej Giełdzie Energii odnotowano też najwyższe w tym rokum, miesięczne obroty certyfikatami przyznawanymi za produkcję energii odnawialnej.  

Po systematycznym wzroście cen zielonych certyfikatów notowanym na Towarowej Giełdzie Energii w ubiegłym roku, do ponad 150 zł/MWh pod koniec 2018 r., w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku certyfikaty systematycznie taniały, schodząc w marcu poniżej 90 zł/MWh.

Sytuacja zmieniła się pod koniec marca, gdy Ministerstwo Energii wycofało się z zaproponowanej w projekcie nowelizacji ustawy o OZE, niekorzystnej dla producentów energii odnawialnej zmiany sposobu wyliczania opłaty zastępczej. W efekcie w krótkim czasie ceny certyfikatów w notowaniach sesyjnych wzrosły o około 50 zł/MWh.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu ceny certyfikatów utrzymywały się na poziomie z końca marca. Cena średnia ważona w kwietniu wyniosła  dla instrumentu PMOZE_A 133,53 zł/MWh, co oznacza wzrost o 37,15 zł/MWh względem marca.

Wolumen obrotu zielonymi certyfikatami w kwietniu ukształtował się na poziomie 2 706 190 MWh, o 1/4 wyższym niż w kwietniu ubiegłego roku, a także niemal o 1/2 wyższym niż w marcu br.

W pierwszych notowaniach sesyjnych z kwietnia średnie ceny zielonych certyfikatów utrzymują się niewiele powyżej średniej ceny z kwietnia, wynosząc około 135 zł/MWh.

REKLAMA

Na rynku zielonych certyfikatów utrzmuje się przy tym nadal ogromna nadpodaż. Nadwyżka certyfikatów wydanych nad umorzonymi ponownie wzrosła wyraźnie w ubiegłym miesiącu.

Jeszcze w marcu wystawiono certyfikaty odpowiadające wyprodukowaniu 1,096 TWh energii odnawialnej, natomiast umorzono certyfikaty na 2,707 TWh. Nadpodaż spadła na koniec marca do poziomu 27,347 TWh, przy czym zablokowane do umorzenia były certyfikaty na 1,241 TWh.

Natomiast w kwietniu wystawiono certyfikaty odpowiadające produkcji 2,62 TWh, natomiast umorzono jedynie 0,22 TWh, a zablokowano do umorzenia 0,92 TWh.

Na koniec ubiegłego miesiąca nadpodaż certyfikatów wystawionych nad umorzonymi wynosiła 29,74 TWh, a zablokowane do umorzenia były certyfikaty na 1,81 TWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.