Ważna inwestycja energetyczna dla północno-wschodniej Polski

Ważna inwestycja energetyczna dla północno-wschodniej Polski
PGE Dystrybucja

W piątek oficjalnie oddano do użytku największą w północno-wschodniej części kraju dwusystemową stację elektroenergetyczną, która jest zlokalizowana w Ełku. Inwestycja kosztowała około 20 mln zł.

Jak informuje PGE Dystrybucja, inwestycja polegała na dostosowaniu rozdzielni 110 kV w stacji 220/110/15 kV Ełk 1 do większych prądów zwarciowych występujących na szynach rozdzielni 110 kV, których wzrost był spowodowany połączeniem stacji Ełk 1 ze stacją 400 kV Ełk BIS, należącą do PSE linią 110 kV.

Wymianie uległy wszystkie urządzenia pierwotne i wtórne rozdzielni 110 kV. Wysłużone i wyeksploatowane urządzenia, odłączniki, przekładniki prądowe i napięciowe oraz wyłączniki zostały zastąpione modułowymi urządzeniami typu HYpact w izolacji SF6.

REKLAMA

Stacja została wyposażona w urządzenia cyfrowe, które współpracują z systemem telemechaniki, co przełożyło się na jej pełne zautomatyzowanie.

Zwiększona została także moc transformatorów 110/15 kV. Dwa dotychczas pracujące transformatory 110/15 kV o mocy 10 MVA zostały zastąpione jednostkami o mocy 16 MVA. Stanowiska transformatorów 110/15 kV zostały wyposażone w misy olejowe spełniające wszelkie wymogi ochrony środowiska.

Zmodernizowano również układy kompensacji prądów ziemnozwarciowych w sieci SN, uwzględniając wzrost prądów pojemnościowych, spowodowany systematycznym wdrażaniem programu kablowania.

REKLAMA

Jak zapewnia PGE Dystrybucja, dzięki połączeniu stacji Ełk1 ze stacją Ełk Bis znacznie poprawią się warunki zasilania północnowschodniego regionu Polski, poprzez tzw. podpięcie do drugiego źródła zasilania, od strony mostu energetycznego Polska-Litwa. Do roku 2015 region północno-wschodniej Polski zasilany był jedną linią 400 kV Stanisławów–Narew oraz linią 220 kV Ostrołęka–Ełk1.

Dotychczas linia 400 kV Stanisławów–Narew stanowiła podstawowe zasilanie dla odbiorców PGE Dystrybucja Oddział Białystok, a w sytuacji awarii systemu elektroenergetycznego należało wprowadzać ograniczenia dla odbiorców, aby utrzymać stabilność systemu elektroenergetycznego.

Tomasz Łapucki z firmy z Elektromontaż Wschód, wykonawcy inwestycji, podkreśla, że modernizacja przebiegała na czynnym obiekcie, a nadrzędnym celem w czasie budowy było zabezpieczenie nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej dla jej odbiorców. Dlatego znaczna część prac musiała być realizowana jedynie w dni wolne od pracy i święta.

Jak informuje Jarosław Dzięgielewski, dyrektor generalny Oddziału Białystok w PGE Dystrybucja, w przyszłości planowane jest wprowadzenie do stacji Ełk 1 dwóch nowych linii 110 kV, tzn. linii 110 kV Ełk1 – Olecko i dalej do stacji Gołdap, co pozwoli na odciążenie linii 110 kV biegnących na północ od terenu zarządzanego przez białostocki oddział PGE Dystrybucja, a także linii 110 kV Ełk1 – Orzysz i dalej do stacji Mikołajki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.