AGH wybuduje nowe laboratoria OZE

AGH wybuduje nowe laboratoria OZE
AGH

Wczoraj podpisano umowę na realizację Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii w Miękini. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie otrzymała na ten cel dofinansowanie ze środków unijnych.

W ramach inwestycji dofinansowanej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 powstanie nowy budynek wraz z laboratoriami badawczymi.

Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na ten cel blisko 8 mln zł, a całkowita wartość projektu to ponad 18,7 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2021 roku.

REKLAMA

W ramach projektu planowana jest budowa nowego obiektu, w którym powstaną cztery laboratoria: Odnawialnych Źródeł, Poszanowania Energii  i Środowiska, Sorbentów Mineralnych, Radioizotopowych Analiz Środowiskowych oraz laboratorium badawcze iLab jako wirtualna rzeczywistość do badań naukowych. Piąta dofinansowana jednostka – Akredytowane Laboratorium Hydrogeochemiczne – będzie mieściła się w głównym budynku AGH.

W nowych jednostkach będą prowadzone prace naukowo-badawcze na rzecz podmiotów komercyjnych.

REKLAMA

Jak informuje AGH, nowo powstały budynek w Miękini uzupełni ofertę Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska poprzez stworzenie nowego miejsca do badań. Ma temu służyć hala przystosowana do szerokiej gamy działalności badawczej i badawczo-rozwojowej oraz nowoczesne wyposażenie komputerowe i wizualizacyjne.

Z kolei już istniejące, doposażone laboratoria zyskają możliwość, jak zapewnia AGH, przeprowadzania analiz na sprzęcie światowej klasy, dzięki czemu WGGiOŚ lepiej dopasuje się do potrzeb rynku.

AGH dodaje, że nowa infrastruktura umożliwi prowadzenie badań, których wykonanie do tej pory często wiązało się z korzystaniem z zagranicznych ofert lub długim oczekiwaniem na wyniki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.