Tauron szuka innowatorów. Przemysł i domowa energetyka

Tauron szuka innowatorów. Przemysł i domowa energetyka
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Zastosowanie Internetu rzeczy w smart city i przemyśle 4.0 oraz rozwijanie inteligentnej energetyki domowej to obszary, w których Tauron poszukuje chętnych do współpracy startupów w uruchomionym programie KPT ScaleUp.

Tauron po raz kolejny sięga po narzędzie jakim jest ScaleUp. Wyniki programu Pilot Maker pokazały, że jest to efektywny sposób na znajdowanie biznesowych, szybko wdrażalnych rozwiązań. Tym razem w centrum zainteresowania Tauron znajdzie się obszar smart city, smart home, przemysł 4.0 oraz inteligentnych sieci dystrybucyjnych.

–W KPT ScaleUP szukamy między innymi startupów posiadających perspektywiczne rozwiązania dotyczące zastosowania technologii Internetu rzeczy dla domu, czy też zarządzania wieloma komponentami infrastruktury miejskiej, energetycznej, ciepłowniczej. W kolejnym naborze skupimy się również na tematyce związanej z digitalizacji obsługi klienta – mówi Paweł Poneta, zastępca dyrektora ds. badań i innowacji Tauron Polska Energia.

REKLAMA

Tauron był głównym partnerem programu mającego łączyć korporacje ze startupami w obszarze szeroko pojętych nowych technologii. Efektem rozpoczętego pod koniec 2016 r. programu Pilot Maker jest m.in nawiązanie dwustronnej współpracy i testowanie rozwiązań przygotowanych przez startupy w znacznie większej skali.

Spółka powołuje się na opracowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu dokument „Szanse i wyzwania polskiego Przemysłu 4.0”, dowodzący, że w polskich firmach średnio na 10 tys. pracowników przypadają zaledwie 22 roboty, podczas gdy średnia światowa robotyzacji wynosi 74 roboty na 10 tys. pracowników.

REKLAMA

Akcelerator KPT ScaleUP już po raz trzeci stwarza możliwość kooperacji między dużymi firmami i rozpoczynającymi działalność startupami. 

– Wspólnym mianownikiem jest obszar zainteresowań, czyli przemysł 4.0 i wszystko, co się z nim wiąże, czyli automatyzacja, integracja, czy przemysłowy internet rzeczy. Podstawowa zasada naszego akceleratora jest prosta. Doświadczone firmy i starannie wybrani eksperci angażują się w rozwijanie wartościowych pomysłów start-upów. Finalnym etapem tego procesu ma być produkt gotowy do wdrożenia w polskich zakładach – wyjaśnia Bartosz Józefowski, kierownik programu akceleracyjnego KPT ScaleUP.

Akcelerator KPT ScaleUP jest jednym z 10 akceleratorów uruchomionych w ramach ogólnopolskiej inicjatywy PARP nazwanej ScaleUP. Jej celem jest wsparcie w rozwoju młodych firm, które spełniają kryteria jednego z 10 programów akceleracyjnych.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.