Wyraźny wzrost produkcji energii odnawialnej w marcu

Wyraźny wzrost produkcji energii odnawialnej w marcu
EDPR

Z danych Agencji Rynku Energii wynika, że w marcu produkcja energii odnawialnej w naszym kraju wzrosła w sumie o ponad 50 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Największy przyrost generacji ARE odnotowuje w przypadku fotowoltaiki

Agencja Rynku Energii podaje, że w marcu produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Polsce wyniosła 2,73 TWh i była wyższa o 51 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, a także o 17 proc. w porównaniu do wcześniejszego miesiąca.

Spośród poszczególnych źródeł najmniejszy, zaledwie 1-procentowy udział w krajowym miksie OZE miała fotowoltaika, jednak to wytwarzanie z wykorzystaniem tej technologii wzrosło rok do roku najbardziej, bo aż o 241 proc.

REKLAMA

Największy udział w krajowej produkcji elektrycznej energii odnawialnej miały w marcu elektrownie wiatrowe (66 proc.), a następnie elektrownie biomasowe (14 proc.), elektrownie wodne (10 proc.), współspalanie biomasy (5 proc.) oraz biogazownie (4 proc.).

Zwiększył się udział energii odnawialnej w krajowym wytwarzaniu energii elektrycznej – z 17,1 proc. w lutym do 19,3 proc. w marcu.

REKLAMA

W tamtym miesiącu dominowała w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej energetyka spalająca węgiel kamienny (46 proc., spadek o 16 proc. r/r) oraz węgiel brunatny (24 proc., spadek o 19 proc. r/r), a mniejszy od OZE udział odnotowały elektrownie gazowe (9 proc., wzrost o 1 proc.).

W marcu produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła ogółem 14,7 TWh i była niższa o 7 proc. w zestawieniu z danymi z marca 2018 r., za to wzrosła o 4 proc. w porównaniu do lutego br. W tym 0,5 TWh zostało sprzedane za granicę.

Konsumpcja energii w naszym kraju w marcu wyniosła natomiast 15,1 TWh i została uzupełniona importem w wysokości 1,5 TWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.