Rekordowy spadek generacji z węgla. Jego udział przejmują po równo gaz i OZE

Rekordowy spadek generacji z węgla. Jego udział przejmują po równo gaz i OZE
Wien Energie

W ubiegłym roku emisje CO2 z elektrowni znajdujących się na terenie Unii Europejskiej spadły najbardziej przynajmniej od trzydziestu lat, odkąd znane są bardziej precyzyjne dane. Jednocześnie do najwyższego poziomu w unijnym miksie energetycznym wzrósł udział odnawialnych źródeł energii, które odpowiadają już za ponad 1/3 generacji w energetyce UE.

Berliński instytut Agora Energiewende oraz londyński think-tank Sandbag przedstawiły raport „The European Power Sector in 2019”, w którym podsumowały rozwój europejskiej energetyki w 2019 r.

Z raportu wynika, że w tym czasie energetyka w Unii Europejskiej zmniejszyła swoje emisje CO2 o rekordowe 12 proc., co wynika z ograniczenia pracy elektrowni węglowych.

REKLAMA

Taki procentowy spadek oznacza, że elektrownie w Unii Europejskiej wyemitowały w ubiegłym roku o 120 mln ton CO2 mniej niż w roku 2018.

Jest to zasługa spadku generacji z europejskich elektrowni węglowych, która rok do roku miała się zmniejszyć o 24 proc., czyli o około 150 TWh. W tym produkcja energii z elektrowni na węgiel kamienny spadła o 32 proc., a elektrowni na węgiel brunatny o 16 proc.

Jak tłumaczą autorzy raportu, jest to efekt głównie wzrostu cen uprawnień do emisji CO2 do poziomu około 25 euro za tonę.

W 2019 roku za 80 proc. spadku generacji z węgla kamiennego odpowiadała energetyka w pięciu krajach – w Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Natomiast za spadek generacji z węgla brunatnego odpowiadały w 2/3 elektrownie w Niemczech i Polsce.

Agora Energiewende i Sandbag wyliczają, że wcześniejszy udział węgla w unijnym miksie energetycznym w ubiegłym roku podzieliły między siebie mniej więcej po połowie energetyka gazowa oraz odnawialne źródła energii.

Elektrownie gazowe były jednocześnie jedynymi konwencjonalnymi elektrowniami, które odnotowały w ubiegłym roku wzrost wytwarzania, który wyniósł 12 proc. Elektrownie jądrowe zmniejszyły produkcję rok do roku o 1 proc.

REKLAMA

Autorzy raportu „The European Power Sector in 2019” odnotowują przy tym, że działające w Unii Europejskiej elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne po raz pierwszy wyprodukowały więcej energii niż unijne elektrownie węglowe.

Generacja z wiatru i fotowoltaiki wzrosła w 2019 roku o 64 TWh do poziomu 569 TWh, co jest wynikiem lepszym o 100 TWh od wypracowanego przez elektrownie na węgiel.

Przy tym generacja z elektrowni wiatrowych w ubiegłym roku wzrosła w UE o 14 proc., a z elektrowni PV o 7 proc.

Moc europejskich farm wiatrowych wzrosła w ubiegłym roku o 16,8 GW, co jest wynikiem o 5,1 GW lepszym niż wzrost mocy w energetyce wiatrowej w UE odnotowany w roku 2018.

Z kolei moc elektrowni fotowoltaicznych w Unii Europejskiej w ubiegłym roku miała wzrosnąć o 16,7 GW w stosunku do wyniku na poziomie 8,2 GW odnotowanego w roku 2018.

W 2019 roku spadła natomiast o 6 proc. produkcja z unijnych elektrowni wodnych, co jest odzwierciedleniem postępującej suszy, która – jak odnotowują autorzy raportu – wpłynęła także na spadek generacji z elektrowni jądrowych, szczególnie w lipcu 2019 r., z powodu problemów z niewystarczającymi zasobami wody do chłodzenia reaktorów.

Z kolei utrzymujące się niższe poziomy rzek utrudniały w niektórych przypadkach transport surowca do europejskich elektrowni na węgiel.

Autorzy raportu wyliczyli, że wzrost generacji z wiatru i PV w ubiegłym roku odnotowały wszystkie kraje Unii Europejskiej – z wyjątkiem Czech, a udział OZE w unijnym miksie wytwarzania zwiększył się do 35 proc.

Agora Energiewende i Sandbag podkreślają jednak, że aby udział energii odnawialnej w ogólnym zużyciu energii – w tym także w transporcie i ciepłownictwie – wzrósł do 2030 roku do 1/3, czyli celu wyznaczonego przez Unię Europejską, konieczne jest zwiększanie produkcji zielonej energii co roku średnio o 97 TWh, czyli o 33 TWh więcej niż wzrost odnotowany w 2019 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.