UOKiK zbada wodorowy projekt z udziałem Orsted i EDF

UOKiK zbada wodorowy projekt z udziałem Orsted i EDF
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Realizowany w Niemczech projekt mający na celu wytwarzanie wodoru z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej i wykorzystania go m.in. do produkcji paliwa lotniczego trafił pod lupę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Polski urząd antymonopolowy ma zbadać projekt realizowany za naszą zachodnią granicą przez konsorcjum firm z udziałem spółek Orsted Wind Power Germany, Raffinerie Heide oraz EDF Deutschland.

Jak informuje UOKiK, zgłaszana transakcja stanowi koncentrację w rozumieniu art. 13 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów. Dotyczy ona utworzenia nowego wspólnego przedsiębiorcy przez wymienione firmy.

REKLAMA

Orsted Wind Power Germany GmbH należy do Grupy ORS, która jest grupą spółek energetycznych prowadzących działalność wyłącznie w obszarze energii odnawialnej. Raffinerie Heide GmbH prowadzi działalność w zakresie oczyszczania ropy naftowej do wytwarzania szerokiej gamy produktów naftowych. Z kolei EDF Deutschland GmbH prowadzi działalność przede wszystkim we wszystkich obszarach związanych z wytwarzaniem, dystrybucją i dostawą energii elektrycznej.

Wymienione firmy mają utworzyć wspólne przedsięwzięcie, którego działalność będzie polegać na prowadzeniu projektu badawczego dotyczącego budowy i późniejszej eksploatacji elektrolizera o mocy 30 MW do wytwarzania wodoru z energii odnawialnej.

Projekt o nazwie Westküste 100 został ogłoszony w ubiegłym miesiącu. Do produkcji zielonego wodoru w procesie elektrolizy ma zostać wykorzystana energia elektryczna wytwarzana przez morskie farmy wiatrowe.

Wytworzony w ten sposób wodór będzie wtłaczany do sieci gazowej, a ponadto ma zostać wykorzystany częściowo w procesie produkcji paliwa lotniczego z udziałem dwutlenku węgla powstającego w lokalnej cementowni.

REKLAMA

Przy okazji planowane jest wykorzystanie tlenu powstającego w procesie elektrolizy przy produkcji cementu, co mogłoby się przełożyć na obniżenie szkodliwych emisji NOx.

Uruchomienie elektrolizera o mocy 30 MW na terenie rafinerii w Heide miałoby nastąpić w ciągu 5 lat. Następnie, dzięki doświadczeniom zebranym w pierwszej fazie projektu, planowane jest wykorzystanie jeszcze większej instalacji do produkcji zielonego wodoru, której moc miałaby wynieść nawet 700 MW.

W przyszłości planowane jest wybudowanie dedykowanej sieci gazowej w celu zasilenia wodorem okolicznych miejscowości.

Źródło: Westküste 100.


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.