P. Serafin, MSZ: Bruksela przedstawi plan unii energetycznej

P. Serafin, MSZ: Bruksela przedstawi plan unii energetycznej
Franssozicheu flickr cc-by-2.0

{więcej}Minister ds. europejskich Piotr Serafin poinformował, że zgodnie z wolą państw UE-28 w ciągu 3 miesięcy Komisja Europejska powinna przedstawić plan utworzenia unii energetycznej. Jak wynika z jego słów, jej głównym celem mają być wspólne zakupy gazu. 

Przedstawiciel MSZ podkreślił, że plan utworzenia unii energetycznej został zainicjowany przez Polskę, a powodem rozpoczęcia rozmów o zacieśnieniu współpracy państw UE w kwestii energetyki są ostatnie wydarzenia na Ukrainie. 

Jak informował Piotr Serafin, w planie jest m.in. uzgodnienie wspólnych zakupów gazu, a także sprzedaży gazu na giełdzie przez dostawców z poza Unii. 

REKLAMA
REKLAMA

– Mechanizm wspólnych zakupów musiałby dotyczyć nowych kontraktów, które będą zawierane po wygaśnięciu dziesiątek obowiązujących obecnie umów z dostawcami zewnętrznymi. Oczywiście nie oczekujemy, że nastąpi zerwanie obecnie obowiązujących kontraktów gazowych z Rosją. Ale nie ma najmniejszego powodu, aby obowiązujące umowy nie miały być zgodne z prawem europejskim. Umowy nie powinny zawierać klauzul, które będą blokować rozwój rynku gazu w Europie, tak jak to się niestety dzieje obecnie – powiedział Piotr Serafin w rozmowie z PAP. 

Piotr Serafin potrzymał reprezentowane przez Polskę stanowisko w kwestii nowej polityki klimatycznej Unii Europejskiej, dodając, że polskie stanowisko zaskutkowało nieprzyjęciem podczas ostatniej Rady Europejskiej zaproponowanego przez Brukselę celu redukcji emisji CO2 o 40%, przyjęto natomiast oczekiwanie dot. informacji o pełnych kosztach realizacji celów klimatycznych. 

– Przez ostatnie miesiące tłumaczyliśmy naszym partnerom w Europie, że Polska nie zgodzi się na nowe cele klimatyczne do 2030 roku bez pełnej wiedzy na temat ich konsekwencji, w tym dla energetyki opartej na węglu. Najpierw karty na stół. Jakie będą koszty tej polityki, kto ma je ponieść? Bez tego nie będzie porozumienia. Nie popełnimy błędu rządu, w którym ministrem był europoseł Ziobro, a który w 2007 r. faktycznie zgodził się na kota w worku – PAP cytuje Piotra Serafina. 

gramwzielone.pl