Deweloper aktywny na polskim rynku OZE zwiększa zysk

Deweloper aktywny na polskim rynku OZE zwiększa zysk
European Energy

Duński deweloper odnawialnych źródeł energii, European Energy, który w naszym kraju buduje kilka farm wiatrowych, podał wstępne wyniki finansowe za 2020 rok i prognozę na 2021 r.

Zgodnie z wstępnymi wynikami finansowymi, które przekazał European Energy, w 2020 r. duńska firma osiągnęła zysk EBITDA w wysokości około 60 mln  euro. Jest to wyższy wynik od wcześniejszych prognoz, które zakładały, że całoroczna EBITDA wyniesie 52-58 mln euro.

Zysk przed opodatkowaniem za 2020 r. ma wynieść 37 mln euro, co jest zgodne z prognozą, która mówiła o poziomie 35-39 mln euro. Finalne wyniki finansowe za ubiegły rok duńska firma ma podać 28 lutego.

REKLAMA

Rok 2019 European Energy zakończył przychodami na poziomie 238,8 mln euro, wynik EBITDA wyniósł 44,3 mln euro, a zysk przed opodatkowaniem sięgnął 37,4 mln euro.

Natomiast na 2021 r. European Energy zapowiada wypracowanie wyniku EBITDA na poziomie 80 mln euro, a zysk przed opodatkowaniem ma wynieść około 50 mln euro.

Jednocześnie duński deweloper informuje, że w 2021 roku rozpocznie budowę elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych o łącznej mocy około 1 GW, a także podłączy do sieci instalacje OZE o mocy ok. 750 MW.

REKLAMA

Złożą się na to m.in. budowane przez Duńczyków w naszym kraju farmy wiatrowe. W ostatnim raporcie finansowym za trzeci kwartał 2020 r. European Energy informował o ukończeniu budowy farmy wiatrowej Grzmiąca o mocy 6 MW, a także o rozpoczęciu budowy w Polsce czterech farm wiatrowych: Białogard, Drawsko, Kołobrzeg oraz Siemyśl, których łączna mocy wyniesie 38,9 MW.

Na koniec trzeciego kwartału 2020 r. moc w aktywach zarządzanych przez European Energy wzrosła rok do roku o 15 proc. – z 1043 MW do 1199 MW.  Portfel projektów rozwijanych przez duńskiego dewelopera przekroczył 17 GW.

W trzecim kwartale 2020 r. European Energy sprzedał jedną z największych farm fotowoltaicznych w Danii, która została zbudowana na modułach dwustronnych i której moc sięga 50 MW. Właścicielem tego projektu został mający siedzibę w Monachium fundusz LHI Group. Inwestycja posiada wieloletnia umowę na sprzedaż energii, której odbiorcą będzie amerykański koncern Apple.

Również w trzecim kwartale ub.r. duńska firma podpisała umowę PPA na sprzedaż energii z innej farmy fotowoltaicznej w Danii, której moc wynosi 30 MW

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.