Rząd zmienia i notyfikuje ustawę o OZE

Rząd zmienia i notyfikuje ustawę o OZE
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Marie-Hélène Cingal, flickr cc-by-2.0

{więcej}Kancelaria premiera w końcu opublikowała projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii po zmianach przyjętych przez rząd. Ustawą zajmą się teraz unijni urzędnicy.
 
Potwierdziły się informacje portaluWysokieNapiecie.pl. Dzień po publikacji artykułu o planowanej wcześniejszej notyfikacji projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), kancelaria premiera wysłała do Ministra Gospodarki pismo z prośbą o przygotowanie dokumentów dla Komisji Europejskiej.
 
Kancelaria rozdaje karty
 
Trudno nie odnieść wrażenia, że to ponownie otoczenie premiera, a nie Ministra Gospodarki, decyduje o losach projektu, bo jeszcze kilka dni wcześniej ministerialni urzędnicy prosili kancelarię Donalda Tuska o szybkie naniesienie poprawek przyjętych przez rząd 8 kwietnia i skierowanie projektu do Sejmu.
 
Wiceszef resortu Jerzy Witold Pietrewicz po raz kolejny obiecywał wówczas, że projekt jeszcze w kwietniu trafi do Sejmu. Kancelaria premiera do dzisiaj go tam jednak nie wysłała.
 
Bruksela musi się zgodzić
 
Projekt tak czy inaczej musiał trafić do Brukseli, bo przewiduje mechanizmy wsparcia producentów „zielonej” energii, które są pomocą publiczną. Jednak do tej pory inwestorzy, którzy czekali na nowe przepisy, liczyli, że najpierw uda się wypracować ich ostateczny kształt w parlamencie, a dopiero później przekazać Komisji Europejskiej.
 
Wcześniejsza notyfikacja ma dla rządu dwie zalety. Po pierwsze odsuwa sejmowe prace nad niewygodnymi przepisami w najgorętszym wyborczym okresie. Po drugie zgoda Komisji będzie koronnym argumentem „za” w dyskusji z tą częścią branży OZE, która sprzeciwia się nowemu systemowi wsparcia OZE.
 
Co się zmieni?
 
W dalszej części artykułu na WysokieNapiecie.pl o tym co przewiduje nowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii i jakie poprawki ostatecznie przyjął rząd?

REKLAMA

Bartłomiej Derski

REKLAMA