Giganci technologiczni kupują zieloną energię z europejskich instalacji OZE

Giganci technologiczni kupują zieloną energię z europejskich instalacji OZE
fot. YouTube/OW OCEAN WINDS

Firmy Google i Microsoft podpisały korporacyjne umowy PPA na dostawy energii elektrycznej z farm wiatrowych i fotowoltaicznych zlokalizowanych w Szkocji i Irlandii. Dla producenta systemów operacyjnych jest to największy kontrakt cPPA zawarty poza Stanami Zjednoczonymi.

Globalne firmy, dążąc do redukcji emisji w ramach swojej działalności biznesowej, nie tylko decydują się na własne inwestycje w OZE, ale też podpisują kolejne korporacyjne umowy PPA (cPPA) na zakup zielonej energii. W ostatnim czasie w Europie kontrakty takie zawarły dwa koncerny technologiczne: Google i Microsoft.

Gigant z Mountain View zasilany szkocką energią z wiatru

REKLAMA

Google podpisał z firmą Engie 12-letnią umowę zakupu energii elektrycznej (cPPA) z instalacji o mocy 100 MW. Energia dostarczana będzie z morskiej farmy wiatrowej Moray West (jej łączna moc wyniesie 882 MW), zlokalizowanej ponad 22 km od wybrzeża północno-wschodniej Szkocji.

Na farmie wiatrowej pracować będzie 60 turbin wiatrowych Siemens Gamesa. Instalacja ma zacząć wytwarzać energię od 2025 roku. Kontrakt Engie i Google przewiduje dostawę ponad 5 TWh zielonej energii.

Ludzie w całej Wielkiej Brytanii i Europie coraz bardziej martwią się o zmiany klimatyczne i bezpieczeństwo energetyczne – powiedział Matt Brittin, prezes Google EMEA. – Ta nowa inwestycja w brytyjską energię odnawialną przybliża nas o krok do osiągnięcia naszego celu, jakim jest działanie w całości na energii bezemisyjnej do 2030 roku.

Prezes Google EMEA zaznacza, że dzięki zawartej umowie cPPA koncern już w 2025 roku będzie prowadził w Wielkiej Brytanii działalność bezemisyjną bądź z emisją CO2 zredukowaną o 90 proc.

REKLAMA

Farma wiatrowa Moray West rozwijana jest głównie przez Ocean Winds – spółkę joint venture należącą do EDPR Renewables i Engie (mniejszościowy udział w farmie ma Grupa Ignitis). Obecnie Ocean Winds realizuje w Wielkiej Brytanii projekty morskiej energetyki wiatrowej – na różnych etapach rozwoju – o mocy ponad 6 GW.

Energia z wiatru i słońca w Irlandii dla Microsoftu

Koncern z Redmond podpisał korporacyjne umowy PPA z norweską firmą Statkraft oraz irlandzkimi Energia Group i Power Capital Renewable Energy (PCRE). Kontrakty przewidują dostawy energii ze źródeł o mocy 900 MW, z czego ponad 1/3 pochodzić ma z instalacji fotowoltaicznych, a pozostały wolumen dostarczą lądowe farmy wiatrowe.

To największa jak dotąd umowa cPPA zawarta przez Microsoft poza Stanami Zjednoczonymi.

Koncern zamierza do 2025 roku zasilać wszystkie swoje irlandzkie centra danych w 100 proc. energią ze źródeł odnawialnych. W ramach podpisanych umów 366 MW energii zapewnić ma Statkraft, natomiast pozostałe 534 MW zabezpieczą irlandzkie firmy PCRE i Energia Group. Większość projektów, których dotyczą zawarte kontrakty, jest w fazie rozwoju (koncern nie ujawnił szczegółów na ich temat). Energia ma być dostarczana od 2025 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.