R. Mott: nowe prawo musi promować magazyny energii

R. Mott: nowe prawo musi promować magazyny energii
Emmanuel-Huybrechts, flickr cc

Polska ma unikalną szansę na uniknięcie problemów, z którymi aktualnie konfrontują się Niemcy, w związku z zaspokajaniem potrzeb energetycznych kraju przez odnawialne źródła energii – pisze Randy Mott, założyciel Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.

Gdy niestabilne źródła energii odgywają dużą rolę w zasilaniu sieci, kładzie się większy nacisk na te technologie, które umożliwiają chwilowe oraz stopniowe zwiększanie mocy. Elektrownie węglowe są niedoskonałe w stopniowym zwiększaniu mocy oraz bardzo słabe w chwilowym, ponieważ wymagają wysokiego stopnia utylizacji w jak najdłuższych odcinkach czasowych, aby pozostać ekonomicznie opłacalnymi. W związku z tym, Polska jest bardziej podatna na niedopasowanie popytu i podaży od wielu innych krajów. Jest to jeden z głównych problemów, nad którymi powinien debatować polski rząd w związku z nową ustawą OZE.

Do tej pory, różne wersje regulacji dla rynku energii w żaden sposób nie zajmowały się magazynowaniem energii. Termin ten nawet nie pojawiał się w różnych wersjach ustaw.  Tymczasem magazynowanie energii jest postrzegane jako niezbędne do zniwelowania luki w dostawach energii. Dyrekcja Generalna ds. Energii KE tak w zeszłym roku przedstawiła znaczenie i rolę magazynowania energii:

REKLAMA
REKLAMA

Magazynowanie energii zapewnia większą elastyczność i balans w sieci zasilającej, zapewniając wsparcie dla nieciągłych źródeł odnawialnych. Lokalnie może to zapewnić redukcję kosztów, poprawę efektywności i poprawić zarządzanie siecią dystrybucji. W ten sposób można złagodzić wprowadzanie na rynek odnawialnych źródeł energii, przyspieszyć dekarbonizację sieci elektrycznej, poprawę bezpieczeństwa i efektywności przesyłu energii elektrycznej (przez zmniejszenie nieplanowanych przepływów pętlowych, przeciążeń sieci, wahań napięcia i częstotliwości), stabilizację ceny energii elektrycznej, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego bezpieczeństwa dostaw energii.

Dalsza część artykułu w j. angielskim. 

Randy Mott, założyciel Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii
tłumaczenie photonlab.pl