Jeden z największych emitentów CO2 wycofuje podatek węglowy

Jeden z największych emitentów CO2 wycofuje podatek węglowy
Johnny Jet, flickr cc

Australijski parlament zniósł podatek węglowy będący do tej pory głównym narzędziem ograniczania emisji CO2 w Australii. Teraz realizacja celów klimatycznych przez jednego z największych emitentów gazów cieplarnianych staje pod znakiem zapytania.

Podatek węglowy w wysokości 24 AUD za tonę CO2 płacili najwięksi emitenci, do których zaliczało się 350 australijskich firm. Wprowadzili go w 2012 r. rządzący Australią socjaldemokraci. 

Teraz Australia, za sprawą nowego konserwatywnego premiera Clive Palmera, wycofa się z podatku węglowego, o czym zdecydował właśnie australijski parlament. 

REKLAMA

W ramach zobowiązań na forum ONZ Australia zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 5% w porównaniu do roku 2020. Realizacja tego celu staje jednak pod znakiem zapytania. 

REKLAMA

Australia odpowiada za ok. 1,5% emisji gazów cieplarnianych w skali globalnej. 

Australian National University oszacował, że nałożenie podatku węglowego przełożyło się na ograniczenie emisji CO2 w Australii o 17 mln ton. Zdaniem agencji AP, funkcjonowanie podatku węglowego w niewielkim stopniu przyczyniało się do wzrostu cen energii, na który wskazywali jego przeciwnicy. 

Australijski rząd zapewnił, że podatek węglowy zastąpi funduszem, z którego będą finansowane inwestycje w technologie niskoemisyjne. Budżet funduszu wyniesie 2,55 mld AUD.

gramwzielone.pl