Bełchatów liderem rankingu największych emitentów CO2 w Europie

Bełchatów liderem rankingu największych emitentów CO2 w Europie
Najwięksi emitenci CO2 w Europie w 2013 r. / źródło: The Guardian

Jak wynika z raportu opublikowanego przez europejskie organizacje ekologiczne, Polska należy do czołówki emitentów CO2 w Europie, a elektrownią, która emituje najwięcej dwutlenku węgla w UE, jest Bełchatów. 

Niemcy, Polska i Wielka Brytania – kolejność według łącznej emisji – to kraje, których elektrownie wyemitowały w 2013 r. najwięcej CO2 w Europie. 

W „30” największych trucicieli w Europie za rok 2013 jest po 9 elektrowni brytyjskich i niemieckich. W rankingu znalazły się cztery polskie elektrownie: Bełchatów (emisja 37 mln ton CO2/rok), Kozienice (10,23 mln ton CO2), Turów (9,99 mln ton CO2) i Rybnik (8,39 mln ton CO2). Elektrownia Bełchatów to największy emitent dwutlenku węgla w Europie. 

REKLAMA

W rankingu 30 największych trucicieli w Europie znalazły się jeszcze po dwie elektrownie w Grecji i we Włoszech i po jednej w Estonii, Holandii, Portugalii i Hiszpanii. 

– Niemcy i Wielka Brytania przedstawiają się jako liderzy w polityce klimatycznej. Tymczasem Niemcy wykorzystują więcej węgla do produkcji energii niż pozostałe kraje UE, a Wielka Brytania jest w tym zestawieniu 3. po Polsce . Nasi liderzy są dumni z dorobku walki ze zmianami klimatu na forum globalnym, ale muszą się upewnić, że mówią i robią to samo. Węgiel jest najbardziej szkodliwym źródłem energii. Walka ze zmianami klimatu musi doprowadzić do rezygnacji z niego w kolejnej dekadzie – komentuje wyniki badania Jenny Banks z WWF. 

REKLAMA

Jak wynika z raportów Międzynarodowej Agencji Energetyki, aby powstrzymać zmiany klimatu, należy obniżyć udział węgla w europejskim miksie energetycznym do 4% w roku 2035. Natomiast obecnie jest to 25%. 

Do redukcji emisji CO2 przez ograniczanie produkcji energii z węgla i zwiększenie generacji np. z gazu, który jest o połowę mniej emisyjny niż węgiel, miał skłaniać europejski system handlu prawami do emisji CO2. Jednak mimo ostatnich reform tego systemu i planowanego wycofania z rynku części uprawnień, ich cena dalej pozostaje niska i nie zachęca do inwestowania w mniej emisyjne źródła. 

Lista największych emitentów CO2 w Europie w 2013 r. (emisja CO2 w mln ton/rok zaznaczona kolorem szarym):

źródło: The Guardian

gramwzielone.pl