Ustawa węglowodorowa rok później niż planował rząd

Ustawa węglowodorowa rok później niż planował rząd
Nicholas A, flickr cc

Zgodnie ze sprawozdaniem Nadzwyczajnej Komisji ds. energetyki i surowców energetyki ustawa o wydobyciu węglowodorów wejdzie w życie z początkiem 2016 r., czyli rok później niż planował wcześniej rząd.

Powodem przesunięcia daty wejścia w życie nowych przepisów o wydobyciu węglowodorów jest potrzeba dostosowania się podatników do proponowanych zmian. 

Procedowana ustawa ma wprowadzić podatek od wydobycia ropy naftowej i gazu, który ma obowiązywać od początku 2020 r. 

REKLAMA
REKLAMA

Projekt ustawy zakłada pobieranie tzw. renty od wydobywanych surowców w wysokości do 40% ich wartości. W skład renty wchodzić będzie specjalny podatek węglowodorowy na poziomie od 0% do 25%, zależnie od relacji przychodów do wydatków oraz podatek od wydobycia niektórych kopalin. Ten drugi w przypadku gazu konwencjonalnego wyniesie 3%, gazu niekonwencjonalnego – 1,5%, a w przypadku ropy konwencjonalnej rząd proponuje stawkę 6%, a ropy niekonwencjonalnej – 3%. 

Dzięki nowym przepisom mają się też wzbogacić samorządy, na których terenie będzie prowadzone wydobycie, oraz NFOŚiGW – dzięki większym opłatom eksploatacyjnym, podniesionym z 6 do 24 zł/m3 w przypadku gazu i z 36 do 50 zł/t w przypadku ropy.

gramwzielone.pl