M. Prażyński, Enea: po ograniczeniu wsparcia współspalanie straci rentowność

M. Prażyński, Enea: po ograniczeniu wsparcia współspalanie straci rentowność
Enea press

Michał Prażyński, wiceprezes zarządu ds. energetyki odnawialnej Enea Wytwarzanie, poinformował, że w kontekście przyjęcia ustaw o OZE koncern energetyczny z Poznania chce się trzymać swoich planów w energetyce wiatrowej. Natomiast nie jest jeszcze jasna strategia Enei w kwestii wytwarzania energii w technologii współspalania. 

Wiceprezes Enei podtrzymuje w wywiadzie dla wnp.pl, że w kwestii energetyki wiatrowej realna jest realizacja przyjętego wcześniej planu, zgodnie z którym do 2020 r. Enea chce dodać do swojego porfolio ok. 500 MW farm wiatrowych. 

Michał Prażyński ocenia, że przyjęcie w projekcie ustawy o OZE redukcji wsparcia dla współspalania do poziomu 0,5 certyfikatu za 1 MWh sprawi, że ta forma produkcji energii dla wielu jednostek stanie się nierentowna. Wiceprezes Enei nie zdradza jednak jak obniżenie wsparcia wpłynie na rentowność współspalania w należącej do koncernu z Poznania elektrowni Kozienice. 

REKLAMA
REKLAMA

Z kolei wsparcie dla nowych instalacji współspalania, które zostaną oddane do użytku po wejściu w życie nowego systemu wsparcia, będzie możliwe tylko w przypadku instalacji dedykowanych współspalaniu. 

Enea rozważy przebudowę bloku w Kozienicach na jednostkę dedykowaną, jeśli uzna, że taka inwestycja jej się opłaci. 

gramwzielone.pl / za wnp.pl