Jeździsz autem? Płać za przejechane kilometry

Holenderscy kierowcy będą płacić podatek od przejechanych kilometrów. Rząd w Hadze chce w ten sposób walczyć ze spalinami i zakorkowanymi ulicami. {więcej}

Władze Holandii jako pierwsze na świecie zdecydowały o wprowadzeniu podatku od przejechanych kilometrów. Zdaniem tamtejszego Ministerstwa Transportu, przyczyni się to do redukcji emisji CO2o ok. 10 proc i zmniejszy ruch drogowy o połowę.

Holandia to jedno z najbardziej zatłoczonych państw na świecie. Na 16 tys. km2 przypada 16,5 mln mieszkańców. Holenderski rząd szacuje, że w godzinach szczytu łączna długość korków w tym kraju to ok. 270 km.

REKLAMA

Opłata od przejechanych kilometrów ma wynosić 3 eurocenty/km i zacznie obowiązywać od 2012 roku, natomiast 6 lat później wrośnie do 6,7 eurocentów/km.

REKLAMA

Dla holenderskich kierowców jest też dobra wiadomość. Wraz z wprowadzeniem podatku od przejechanych kilometrów, zlikwidowany zostanie podatek drogowy, a także podatek, który płaci się przy kupnie nowych samochodów. Szacuje się, że w związku z tym ceny nowych aut mogą spaść w Holandii nawet o 25 proc.

Ustawa zaproponowana przez rząd w Hadze nie powinna mieć problemów w parlamencie. Problemem po jej uchwaleniu może być natomiast pomiar ilości przejechanych kilometrów. Holenderski rząd proponuje wprowadzenie GPS, co może jednak nie spodobać się wielu Holendrom, którzy nie chcieliby, aby służby publiczne wiedziały, gdzie w danym momencie znajduje się ich auto.

W dodatku, GPS traktuje na równi samochody zużywające różne ilości paliwa. Co ciekawe, z podatku mają być zwolnieni kierowcy autobusów, taksówek i… samochodów klasycznych.

Wprowadzenie opłaty od przejechanych kilometrów testował w 2006 roku amerykański stan Oregon, jednak eksperyment ten przeszedł za Oceanem bez echa. Czy holenderskie rozwiązanie przyniesie zamierzone efekty? Na odpowiedź musimy poczekać kilka lat.


gramwzielone.pl